Vibin mini, Microgynon 21 czy Vines – recepta online na antykoncepcję dwuskładnikową
Tabletki antykoncepcyjne to druga najpopularniejsza metoda antykoncepcji, tuż po prezerwatywach. Zawierają one hormony płciowe, które działają hamująco na cykl miesięczny kobiety. W praktyce lekarskiej szczególnie często stosowane są tabletki dwuskładnikowe, w których składzie znajdują się estrogeny i gestageny. Przykładem takich preparatów są tabletki Vibin mini, Microgynon 21 czy Vines. Co warto wiedzieć o ich działaniu? Jak zdobyć receptę online na tą formę antykoncepcji? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!
Jak działa tabletka dwuskładnikowa?
Wskaźnik Pearla dla dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej to 0,7. Oznacza to, że jest to niezwykle skuteczna metoda antykoncepcji. Wynika to z faktu, że zawarte w tabletkach hormony: hamują owulację, zwiększają lepkość śluzu szyjkowego, zmniejszają kurczliwość jajowodów oraz zmniejszają grubość endometrium.
Pierwszą tabletkę przyjmuje się w pierwszym dniu cyklu miesięcznego, po czym należy kontynuować przyjmowanie leku codziennie, o stałej porze dnia.
Dodatkowe zalety antykoncepcji dwuskładnikowej
Tabletki dwuskładnikowe, choć przyjmowane są głównie w celu zapobiegania ciąży, mogą wykazywać dodatkowe działanie lecznicze. Bywa, że specjaliści przepisują receptę na antykoncepcję właśnie w celu wywołania określonych korzyści zdrowotnych. Tabletki, takie jak Vines czy Microgynon 21, mogą:
- łagodzić dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
- regulować obfite lub nieregularne krwawienia miesiączkowe,
- łagodzić objawy hiperandrogenizmu,
- łagodzić zmiany skórne związane z trądzikiem,
- zwiększać gęstość tkanki kostnej,
- łagodzić objawy związane z endometriozą.
- Czy antykoncepcja dwuskładnikowa to metoda dla każdego?
- Tabletki dwuskładnikowe wykazują duży wpływ na organizm kobiety. Ich wprowadzenie powinno być więc poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania zdrowotne. Kto nie dostanie recepty na antykoncepcję dwuskładnikową? Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z tej metody antykoncepcji bezwzględnie powinny zrezygnować kobiety:
- obciążone ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
- chorujące na nowotwór piersi bądź nowotwór trzonu macicy,
- obciążone cukrzycą ze zmianami naczyniowymi,
- palące powyżej 15 papierosów dziennie,
- chorujące na nieustabilizowane wysokie nadciśnienie tętnicze.
E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – szybkie i wygodne rozwiązanie
Tabletki antykoncepcyjne utrzymują swoje działanie jedynie do momentu, w którym są przyjmowane. Dlatego tak ważne jest, by lek zażywać bez przerwy. Co jednak zrobić w momencie, gdy skończyło się ostatnie opakowanie tabletek, a następna wizyta u ginekologa dopiero za kilka tygodni? Jak zdobyć receptę na środki antykoncepcyjne? To proste! W takich przypadkach warto skorzystać z możliwości otrzymania recepty przez internet.
Recepta online może być wystawiona przez lekarza po przeprowadzeniu konsultacji przez internet. Wystarczy krótki wywiad medyczny, by specjalista określił, czy może przepisać pacjentowi dany lek. Kod e-recepty pacjent otrzymuje po kilku minutach w wiadomości sms lub e-mail, przy czym sama recepta online może być zrealizowana w każdej aptece na terenie Polski. To szybkie i wygodne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje recepty na przyjmowaną przez siebie antykoncepcje, a nie ma możliwości, by stawić się u lekarza na wizytę stacjonarną.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.