Żurawina zawiera związki o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Stąd też intensywnie bada się jej znaczenie w leczeniu i profilaktyce różnych chorób. Najczęściej słyszy się o tym, że żurawina wykorzystywana jest przy wspomaganiu leczenia infekcji dróg moczowych. Z czego to wynika? Co mówią na ten temat doniesienia naukowe?
Owoce żurawiny- działanie na układ moczowy
Do niedawna uważano, że działanie przeciwbakteryjne żurawin polega głównie na zakwaszaniu moczu poprzez obecność kwasu askorbinowego. Później jednak okazało się, że zarówno obecna witamina C, jak i żurawiny jako takie zmniejszają adhezję bakterii do nabłonka pęcherza moczowego. Wykazano, że zarówno sok z żurawin, jak i mocz oraz nabłonek pęcherza moczowego uzyskane po wypiciu soku wykazywały aktywność przeciwadherencyjną wobec Gram- ujemnych uropatogennych bakterii.
Sok z żurawiny- inne zastosowania
Sok z żurawiny może także zahamować rozwój bakterii w dziąsłach, co wydaje się korzystne w leczeniu zapaleń przyzębia. Niestety, duża zawartość cukrów w soku wyklucza leczenie schorzenia tym preparatem. Żurawiny pomagają też w problemach żołądkowych. Wynika to prawdopodobnie z hamowania adhezji bakterii Helicobacter pylori do śluzówki żołądka. Ponadto ekstrakt z żurawin ma właściwości hamujące oksydację cząsteczek LDL, co może wpływać na spadek ryzyka wystąpienia chorób naczyniowych.
Sok z żurawiny a zdrowie układu moczowego- badania kliniczne
Przeprowadzono próbę kliniczną, w której wzięło udział 153 kobiet w wieku około 80 lat, cierpiących na skutek zakażeń układu moczowego. Podawano im sok z żurawiny (300 ml standardowego roztworu) albo specjalnie spreparowany roztwór placebo. Produkt placebo zawierał identyczne stężenie kwasu askorbinowego, co sok z żurawiny. U kobiet leczonych żurawinami obserwowano znaczące zmniejszenie częstości zakażeń dróg moczowych.
W Finlandii dokonano jednej z ważniejszych randomizownych prób klinicznych. W badaniu uczestniczyło 150 młodych kobiet z bakteriurią. Sokiem z żurawin leczono 50 kobiet, 50 kobiet- roztworem zawierającym szczepy bakterii Lactobacillus, a 50 osób nie leczono w ogóle. Po 6 miesiącach u 8 (16%) kobiet leczonych żurawinami, 19 (39%) leczonych bakteriami Lactobacillus i 18 (36%) nieleczonych w ogóle wykazano nawrót bakteriurii. Autorzy wywnioskowali, że regularne picie soku z żurawin może zapobiec nawrotom bakteriurii.
Ciekawa z punktu widzenia medycyny paliatywnej była próba wykonana u 15 chorych z porażeniem poprzecznym rdzenia. Pobierano u nich próbkę moczu przed leczeniem żurawinami i po terapii (szklanka standardowego soku 3 razy dziennie). Badano liczbę i adhezję bakterii. We wnioskach czytamy, iż żurawiny znacznie zmniejszyły liczbę i adhezję bakterii w sytuacji in vitro.
Owoce żurawiny- kiedy nie stosować?
Na ogół, żurawina w każdej postaci- suszona, w formie soku lub w kapsułkach jest dosyć dobrze tolerowana. Dopiero bardzo duże ilości tego owocu mogą wywołać dolegliwości- najczęściej ze strony układu pokarmowego.
Szczególną ostrożność przy spożywaniu żurawiny powinni zachować pacjenci z kamicą nerkową. Wynika to z faktu, iż w soku stwierdza się obecność szczawianów o wysokim stężeniu, będących częstym składnikiem kamieni nerkowych.
Osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać owoców w formie soku z dodatkiem cukru oraz postaci suszonej.
Stosowanie żurawiny jest też przeciwwskazane u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe z warfaryną. Sugeruje się, że w takim połączeniu może pojawić się większa ryzyko krwawień.
Podsumowanie
Sugeruje się, iż włączenie owoców żurawiny do codziennej diety może korzystnie wpłynąć na zdrowie, w tym szczególnie układu moczowego. Żurawina nie może jednak zastępować leczenia farmakologicznego. Może je jedynie wspomagać. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety skonsultować to z lekarzem. Wynika to z faktu, iż każda substancja, a nawet pokarm może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez pacjenta lekami lub wpływać na przebieg obecnych chorób.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.