Skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej
Antykoncepcja hormonalna to jedna z metod, która najlepiej zabezpiecza przed zajściem w niechcianą ciążę. Szacuje się, że skuteczność w jej przypadku wynosi ponad 99%. Jest to jedna z najważniejszych zalet stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niestety ma ona też sporo wad. Do największych zaliczyć trzeba działania niepożądane, jakie może powodować.
Czy długotrwała antykoncepcja wywołuje skutki uboczne, a jeśli tak, to jakie? Jakie są przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Antykoncepcja hormonalna – skutki uboczne
W preparatach antykoncepcyjnych takich jak tabletki, plastry, implanty podskórne, wkładki domaciczne, krążki dopochwowe czy zastrzyki znajdują się dawki syntetycznych hormonów produkowanych w organizmie kobiety, które nie są dla niego obojętne. Może się więc zdarzyć, że podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawią się działania niepożądane.
Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej należą:
- zaburzenia samopoczucia (wahania nastrojów, utrata libido, płaczliwość),
- nudności i wymioty,
- nadciśnienie,
- powikłania sercowo-naczyniowe,
- choroba niedokrwienna serca,
- przybieranie na wadze,
- trądzik,
- zaburzenia cyklu,
- endometrium.
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, które będą utrzymywać się przed dłuższy czas, zaleca się konsultację z lekarzem.
Jakie są skutki odstawienia antykoncepcji hormonalnej?
Podczas stosowania kuracji hormonalnej organizm przyzwyczaja się do regularnego otrzymywania określonej dawki hormonów. Dlatego w momencie, gdy przestaje je dostawać, może manifestować to różnymi niepożądanymi objawami. Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się zaburzenia cyklu miesiączkowego, wahania nastrojów, wzrost libido, nadmierne przetłuszczanie się i wypadanie włosów, a nawet trądzik. Nie jest to jednak regułą, a u wielu kobiet odstawienie antykoncepcji nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Warto w tym miejscu jeszcze zaznaczyć, że nagłe przerwanie antykoncepcji hormonalnej może powodować takie same działania niepożądane jak całkowite zaprzestanie jej stosowania.
Czy długotrwała antykoncepcja może mieć skutki uboczne dla organizmu?
Nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej przez długi czas bez wcześniejszej konsultacji z ginekologiem. Lekarz, zanim pozwoli stosować określoną metodą, upewni się, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jedną z konsekwencji długotrwałej antykoncepcji są zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Należy również podkreślić, że antykoncepcja hormonalna nie jest dla każdego. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do jej stosowania są m.in. choroby zakrzepowo-zatorowe, choroby sercowo-naczyniowe, choroby wątroby, żylne procesy zakrzepowo-zatorowe i wiele innych.
Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej pomimo wyraźnych przeciwwskazań grozi pogorszeniem stanu zdrowia. W tej kwestii należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
- Gałuszka G., Gałuszka R., Radomek S. i in., Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, Zdrowie publiczne standardem dobrostanu, rozdz. VII.
[/av_textblock]