Recepta online
8 stycznia 2020 roku e-recepty zostały obowiązkowo wprowadzone do użytku na terenie całej Polski. Odejście od wersji papierowej poskutkowało tym, że z większą łatwością mogą być wystawiane recepty online – bez fizycznego kontaktu z lekarzem. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dziś, w dobie pandemii koronawirusa i ograniczenia kontaktów społecznych. Czym właściwie jest recepta online? Kto może ją wystawić? Jak ją zrealizować? Sprawdźmy!
Recepta online – co to jest i jak ją zrealizować?
Recepta online niczym nie różni się od recept elektronicznych wystawianych przez lekarzy stacjonarnie. Kiedy lekarz wystawi receptę online, Pacjent otrzyma wiadomość ze specjalnym kodem, a następnie może udać się do apteki w celu finalizacji zakupu przepisanych lekarstw.
Do realizacji e-recepty potrzebne jest podanie otrzymanego kodu, ale także numeru PESEL osoby, na którą wystawiona została recepta. Każda e-recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia (w przypadku antybiotyków 7 dni). Co istotne – od 1 stycznia 2020 każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi systemu E-Recept!
Kto może wystawiać recepty online?
Recepty online wystawiane są przez lekarzy udzielających porad lekarskich przez internet. Najczęściej odbywa się to poprzez dedykowane platformy do konsultacji lekarskich. Te mogą odbywać się telefonicznie lub poprzez wiedorozmowy, a lekarz po rozpoznaniu przypadku i gdy uzna to za niezbędne, wystawia e-receptę.
Jeśli Pacjent nie boryka się z problemem zdrowotnym wymagającym konsultacji, a jego stan zdrowia nie uległ pogorszeniu, może także skorzystać z systemu wystawiania recept online przez doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy na podstawie formularza. Ma to zastosowanie przy kontynuacji leków przyjmowanych na stałe oraz w razie potrzeby skorzystania z antykoncepcji awaryjnej.
W takiej sytuacji e-konsultacja polega na udzieleniu najważniejszych informacji o stanie zdrowia pacjenta, historii leczenia czy przyjmowanych lekarstwach. Pacjent wskazuje także, jakich leków, w jakiej dawce i ilości potrzebuje oraz podaje dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail.
O tym, czy recepta online zostanie wystawiona decyduje lekarz. Co istotne, najczęściej nie ma możliwości otrzymania e-recepty online na leki psychotropowe oraz odurzające – w takim przypadku zaleca się osobiste badanie lekarskie.
Jakie są zalety recepty online?
E-recepty to odpowiedź na rosnące tempo życia społeczeństwa i rozwój zaawansowanych technologii. W dobie pandemii koronawirusa Pacjenci coraz chętniej korzystają z wirtualnych porad lekarskich, unikając wówczas bezpośredniego kontaktu z innymi osobami (szczególnie w takich miejscach, gdzie gromadzi się wielu chorych).
Recepty online świetnie sprawdzają się także przy kontynuacji leczenia czy w przypadku antykoncepcji awaryjnej – wówczas nie trzeba udawać się do lekarza na kosztowną wizytę prywatną, a można skorzystać z o wiele tańszej i szybszej usługi przez internet.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
[/av_textblock]