Choroby układu moczowego to zróżnicowana grupa schorzeń. Znajdują się w niej zarówno uwarunkowane genetycznie patologie, choroby zapalne, infekcyjne, nowotworowe, jak i immunologiczne.
Problemy układu moczowego- niepokojące objawy
Schorzenia układu moczowego nierzadko wiążą się z wyjątkowo uciążliwymi i wstydliwymi objawami. Do najbardziej powszechnych należą:
Dysuria
To bolesne lub utrudnione oddawanie moczu (kroplami lub słabym, przerywanym strumieniem). Może towarzyszyć uczucie pieczenia w cewce moczowej lub parcie na mocz. Ma miejsce w trakcie infekcji dolnych dróg moczowych lub u mężczyzn w przypadku powiększenia gruczołu krokowego.
Wielomocz
Wydalanie nadmiernej, przekraczającej 2500 ml objętości moczu w ciągu doby. Występuje w chorobach endokrynologicznych (moczówka prosta, cukrzyca). Może być również przejawem zaburzeń jonowych czy przewlekłej choroby nerek lub po prostu wynikiem przyjmowania zwiększonej objętości płynów.
Częstomocz
To nic innego jak częste oddawanie moczu, czyli 8 lub więcej razy na dobę (przy stabilnej diecie i niezwiększonej ilości przyjmowanych płynów). U kobiet związany jest zwykle z zakażeniem układu moczowego, zaś u mężczyzn z problemami prostaty.
Nykturia
To oddawanie moczu w nocy, więcej niż 2 razy, lub częściej niż zwykle miało to miejsce. Przyczyny są takie same jak w przypadku częstomoczu.
Nietrzymanie moczu
Może występować w przebiegu wielu chorób, np. stanów zapalnych dróg moczowych, schorzeń mięśniowych czy neurologicznych, a także w trakcie stosowania niektórych leków.
Ból
W okolicy lędźwiowej może towarzyszyć zapaleniu nerek lub kamicy nerkowej. Ból w okolicy podbrzusza i nadłonowej- w infekcjach i zapaleniach pęcherza moczowego.
Anuria (bezmocz)
To wydalanie <100 ml moczu na dobę. Przyczyny to m.in ostre uszkodzenie lub niewydolność nerek.
Kwinkomocz
To obecność erytrocytów w moczu w liczbie większej niż 3 w polu widzenia. Obecność krwinkomoczu potwierdza się laboratoryjnie. U osoby z krwinkomoczem mocz ma barwę prawidłową. Natomiast krwiomocz występuje wtedy, gdy liczba erytrocytów jest na tyle duża, że powoduje czerwone zabarwienie moczu. Należy wziąć pod uwagę, iż takie zabarwienie moczu wynika z obecności w nim barwników pochodzących z żywności.
Dwie najczęstsze choroby układu moczowego
Układ moczowy składa się z: nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. W każdym z tych elementów mogą pojawić się zmiany chorobowe. Choć dolegliwości związanych z układem moczowym jest sporo, to są takie, które spotykane są częściej, niż pozostałe.
Kamica nerkowa
Objawy kamicy nerkowej występują przynajmniej raz w życiu u około 10% mężczyzn i 5% kobiet. Kamica nerkowa to obecność w układzie moczowym złogów zbudowanych z substancji, które prawidłowo znajdują się w moczu w postaci rozpuszczonej.
Typowym objawem schorzenia jest kolka nerkowa, czyli nagły, niezwykle silny ból. Przez kobiety często opisywany jako znacznie silniejszy niż bóle porodowe. Przyczyną kolki nerkowej jest przemieszczenie się powstałych złogów (tzw. kamieni) z nerki do moczowodu, co powoduje jego podrażnienie i częściowe lub całkowite zatkanie.
Leczenie opiera się najczęściej na przyjmowaniu środków przeciwbólowych i leków rozkurczających mięśnie ściany dróg moczowych oraz picie dużej ilości płynów w celu szybszego „wypłukania” kamienia. Należy starać się zachować wydalony kamień moczowy, gdyż badanie jego składu może wskazać przyczynę kamicy nerkowej.
Konsultacja urologiczna jest konieczna, gdy kolka nerkowa nie ustępuje pomimo stosowanego leczenia. Wymaga się jej też u osób bez kolki nerkowej, jeżeli w kontrolnym badaniu (USG lub zdjęcie radiologiczne) stwierdza się powiększenie kamienia moczowego lub pojawienie się nowych złogów.
Zapalenie pęcherza moczowego
Zakażenie układu moczowego jest to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych. W prawidłowych warunkach, drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. W niektórych sytuacjach dochodzi jednak do wnikania tam bakterii i ich namnażania. To właśnie staje się przyczyną stanu zapalnego.
Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego. Dolegliwość ta występuje znacznie częściej u kobiet. U 20% kobiet wystąpi chociaż jeden raz w życiu. Jest to uwarunkowane specyficznymi warunkami anatomicznymi. Wystąpieniu zakażenia układu moczowego u kobiety sprzyja również aktywność seksualna oraz stosowanie w celu antykoncepcji środków plemnikobójczych, zwłaszcza w połączeniu z krążkiem pochwowym lub kapturkiem naszyjkowym.
Typowe objawy ostrego zapalenia pęcherza moczowego to: ból/ pieczenie podczas mikcji; konieczność częstego lub natychmiastowego oddawania moczu; pobolewanie w dole brzucha.
W przypadku wystąpienia objawów zakażenia układu moczowego lub jego podejrzenia należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i postępowania leczniczego. Zwykle konieczne będzie wykonanie badania moczu, a niekiedy również krwi lub badań obrazowych. Leczenie zazwyczaj polega na przyjmowaniu przez kilka dni odpowiedniego antybiotyku.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.