W okresie prokreacyjnym kobieta przechodzi przez około 400 cykli miesiączkowych. Powinny być one regularne, o podobnej intensywności i czasie krwawienia. Jednak może zdarzyć się, iż wystąpią tzw. “plamienia”, czyli krwawienie międzymiesiączkowe. O czym może to świadczyć?
Krwawienie między miesiączkami- czym tak właściwie jest?
Prawidłowy odstęp między miesiączkami u kobiet w wieku rozrodczym wynosi 21- 35 dni. Metrorrhagia to zaburzenie miesiączkowania polegające na pojawieniu się niespodziewanych krwawień między regularnymi miesiączkami.
Objętość utraconej krwi podczas krwawienia śródcyklicznego jest różna – od niewielkiego plamienia do krwawień przypominających bardzo obfitą miesiączkę lub krwotok. Barwa wydzieliny z pochwy w przypadku świeżych krwawień jest jasnoczerwona, niewielka ilość krwi może zabarwiać śluz na różowo, natomiast już skrzepła krew ma zwykle kolor brunatny.
Krwawieniu mogą towarzyszyć objawy dodatkowe: silny ból podbrzusza, nieprzyjemny zapach z pochwy, gorączka, dreszcze, utrata masy ciała. Takie dolegliwości powinny zmotywować do niezwłocznej wizyty u lekarza.
Przyczyny krwawienia międzymiesiączkowego
Wydaje się, że sytuacji jednorazowego krwawienia między miesiączkami doświadczy niemal każda kobieta w ciągu całego swojego życia. Zdecydowana większość z nich nie ma poważnej przyczyny i zdarza się w pojedynczych cyklach.
Krwawienie międzymiesiączkowe przy antykoncepcji
Do najczęstszych przyczyn krwawień pojawiających się między miesiączkami należy stosowanie hormonalnych metod antykoncepcyjnych (tabletek antykoncepcyjnych, wkładki wewnątrzmacicznej, plastrów, zastrzyków), szczególnie w pierwszych miesiącach stosowania. Obserwuje się je również po pominięciu przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej lub po odstawieniu tych preparatów. Również po zażyciu antykoncepcji awaryjnej (tabletki “dzień po”) może dojść do pojawienia się krwawienia lub plamienia poza terminem miesiączki.
Choroby przenoszone drogą płciową
Metrorrhagia może być objawem choroby przenoszonej drogą płciową np. chlamydiozy.
Owulacja
Niektóre kobiety miesiączkujące regularnie obserwują powtarzające się w połowie cyklu (około 14 dnia) niewielkie plamienie, które związane jest z owulacją. To szczególny czas w cyklu miesiączkowym, w którym nowa, dojrzała komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu.
Ciąża
Krwawienie śródcykliczne może być również związane z ciążą- implantacją zarodka, poronieniem oraz ciążą pozamaciczną.
Okres okołomenopauzalny
Przyczyną krwawień w okresie okołomenopazalnym są natomiast zachodzące w organizmie zmiany hormonalne.
Uraz- przyczyna krwawienia między miesiączkami
Czasami do krwawienia międzymiesiączkowego dochodzi w wyniku urazu śluzówki pochwy podczas stosunku seksualnego, pojawienia się nadżerki na szyjce macicy oraz suchości pochwy.
Inne zaburzenia
Kobiety miesiączkujące, chorujące na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, z zaburzeniami pracy jajników (np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników) mogą doświadczać nieprawidłowości w przebiegu cyklu. Łagodne zmiany, takie jak mięśniaki macicy, polipy endometrium lub szyjki macicy, a także endometrioza mogą objawiać się plamieniami lub krwawieniami śródcyklicznymi.
Za każdym razem w diagnostyce nietypowych krwawień przy uwzględnieniu czynników ryzyka musi zostać wykluczony rak szyjki macicy, rak trzonu macicy oraz rak pochwy.
Podsumowanie
Jak widać- przyczyn krwawienia między miesiączkami może być wiele. Aby dowiedzieć się, z czego ono wynika, kobieta powinna się zgłosić na wizytę do ginekologa.
Postępowanie diagnostyczne polega w pierwszym kroku na przeprowadzeniu badania podmiotowego, czyli dokładnego wywiadu. Lekarz zadaje pytania na temat m.in. częstości i intensywności plamień międzymiesiączkowych, towarzyszących im objawów, okoliczności ich występowania, historii chorobowej pacjentki i rodziny.
Następnie przechodzi do badania przedmiotowego. Dokonuje oceny wielkości i ruchomości macicy, bolesności podczas poruszania narządu rodnego, obecności guzów przydatków. Uzyskane podczas badania ginekologicznego informacje są wskazaniem do przeprowadzenia ewentualnych dalszych badań, w tym laboratoryjnych i obrazowych.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.