Kinezyterapia, inaczej leczenie ruchem, polega na zastosowaniu odpowiednio dobranych wzorców ruchowych i prostych ćwiczeń fizycznych. Wykorzystanie specjalistycznych technik oddziaływujących na mięśnie, rozciągnięć czynnych i biernych oraz mobilizacji pozwala na rozluźnienie napięć, które ograniczają ruchomość i prowadzą do wystąpienia dolegliwości. Jakie są wskazania do rehabilitacji ruchowej? Jakich realnych efektów można oczekiwać?
Na czym polega kinezyterapia i kiedy jest wskazana?
Kinezyterapia są to wszystkie działania fizjoterapeutyczne, wykorzystujące techniki usprawniania ruchowego, stosowanych w dysfunkcjach narządu ruchu. Najczęściej proponuje się je pacjentom z zespołami bólowymi kręgosłupa czy też w różnego rodzaju kontuzjach doznawanych w czasie uprawiania sportu. Ćwiczenia lecznicze są także narzędziami wykorzystywanymi do usprawniania pacjentów po przebytych udarach mózgu (jako element rehabilitacji poudarowej), po zawale serca, z chorobami układu oddechowego, ze schorzeniami o podłożu reumatycznym, po zabiegach operacyjnych, w schorzeniach ginekologicznych, a także w przypadku rozmaitych dysfunkcji ruchowych (skolioza, płaskostopie) i jako technika wczesnego wspomagania rozwoju ruchowego dzieci.
Kinezyterapia jako działanie profilaktyczne
Techniki kinezyterapii znajdują również zastosowanie jako skuteczne działanie profilaktyczne osteoporozy i dolegliwości bólowych narządu ruchu. Ćwiczenia fizyczne stymulują bowiem komórki do procesu, który nazywany jest kościotworzeniem. Odpowiedni nacisk pracujących mięśni na tkankę kostną „mobilizuje” ją do produkcji macierzy kostnej. Druga ważna rola ćwiczeń to wzmocniony gorset mięśniowy i lepsza koordynacja, co pozwala na dobrą stabilizację sylwetki i zapobiega upadkom.
Kinezyterapia- wykorzystywane techniki
Podczas kinezyterapii wykonywane są, pod okiem fizjoterapeuty, różnego rodzaju ćwiczenia. W zależności od predyspozycji danego pacjenta oraz obecnego problemu zdrowotnego wykorzystuje się trzy grupy ćwiczeń.
-Ćwiczenia bierne- to czynności, w których dana część ciała jest angażowana do ruchu przez fizjoterapeutę, bez czynnego udziału pacjenta. Są to wszelkie aktywności, w których pacjent leży swobodnie, a specjalista np. zmienia położenie danej kończyny.
-Ćwiczenia czynne- to czynności wykonywane głównie przez pacjenta. Mogą być wykonywane przy współudziale fizjoterapeuty lub pod jego nadzorem, jednak to pacjent decyduje o ruchu określonymi grupami mięśni w zalecony sposób.
-Ćwiczenia specjalne- to kombinacja ćwiczeń czynnych i biernych, koordynowanych przez fizjoterapeutę. Do tej grupy należą wszelkie rodzaje ruchów, które mają za zadanie usprawnić lub wzmocnić daną grupę mięśni. Będą to np. ćwiczenia korekcyjne, rozluźniające, oddechowe czy redresyjne (mające zwiększyć zakres ruchu).
Kinezyterapia kręgosłupa
W zależności od stopnia urazu kręgosłupa, można stosować takie techniki, jak metoda McKenziego, która jest manualną metodą leczenia zespołów bólowych kręgosłupa. Zadaniem tej metody jest również znalezienie źródła bólu i profilaktyka. W przypadku schorzeń kręgosłupa (np. skoliozy), można znaleźć takie metody leczenia, jak Dobo- Med, które skupiają się na leczeniu zachowawczym skolioz.
Kinezyterapia barku
W przypadku urazu barku z powodzeniem można stosować wyżej wspomniany kinesiotaping, znany również pod nazwą „tejpowanie”. Metoda polega na aplikacji specjalnego rodzaju taśmy, która wspomaga regulację napięcia mięśniowego w obrębie urazu. Naklejanie taśmy wpływa na zwiększenie zakresu ruchu, natomiast zwiększenie powierzchni między powięziami a skórą właściwą powoduje większy przepływ limfy i szybszą regenerację uszkodzonej struktury.
Kinezyterapia nadgarstka
Tutaj również dobrze sprawdzi się tejpowanie oraz wszelkie ćwiczenia mające za zadanie zwiększenie elastyczności mięśni i stabilności w obrębie stawu. Zastosowanie w tym przypadku mają również ćwiczenia odpowiadające za zmniejszenie obrzęku w obrębie nadgarstka. Polegają one na podnoszeniu ręki do góry lub ćwiczeniach odwodzących- biernych i czynnych.
Kinezyterapia kolana
W celu usprawniania kolana metodami ruchowymi można wykorzystywać zarówno techniki mające na celu zwiększenie siły mięśniowej, jak również stabilizację ruchu i poprawę koordynacji. W przypadku urazu stawu kolanowego oraz każdego innego stawu pomocny może się okazać też kinesiotaping.
Kinezyterapia neurologiczna
Ten rodzaj kinezyterapii używany jest podczas rehabilitacji osób po urazach głowy czy rdzenia kręgowego, u osób cierpiących na schorzenie układu nerwowego (stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe) czy dyskopatie. Ma ona za zadanie poprawić przewodnictwo między nerwami i przywrócić pacjenta do dawnej sprawności.
Kinezyterapia łączona z fizykoterapią
W procesie rehabilitacji kinezyterapię indywidualną bardzo często łączy się ją z fizykoterapią. Fizykoterapia to niewielki dział fizjoterapii, zajmujący się zastosowaniem tak zwanych czynników fizykalnych. W skrócie jest to część rehabilitacji, w której bodźcem leczniczym nie są ręce terapeuty, a prądy, lasery, ultradźwięki, pole magnetyczne czy wpływ temperatury, a nawet klimatu. Połączenie obu tych technik pozwala na wzmocnienie oczekiwanego rezultatu leczenia i na szybsze odzyskanie pełnej sprawności.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do kinezyterapii?
Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ogólny, bardzo słaby stan pacjenta. Dlatego o rehabilitacji zawsze powinien decydować specjalista na podstawie historii choroby. Nie zawsze jest możliwe wykonywanie wszystkich ćwiczeń ze względu na możliwe pogorszenie się stanu zdrowia danej osoby. Przeciwwskazaniem mogą być: niewydolność układu oddechowego, ostre stany zapalne mięśni, stawów oraz poważne uszkodzenia kości. Jednak techniki leczenia ruchem, wykonywane przez doświadczonego specjalistę, uważane są za jedne o najwyższym profilu bezpieczeństwa.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.