Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać?
Jest kilka sposobów na to, jak uniknąć ciąży – jednym z nich jest regularne przyjmowanie pigułek z syntetycznymi odpowiednikami hormonów. Po jakie tabletki antykoncepcyjne najlepiej sięgnąć? Obecnie rynek dostarcza wiele produktów o różnym składzie oraz działaniu, dlatego tym bardziej nie należy podejmować samodzielnie decyzji o zakupie. To ginekolog w trakcie konsultacji określa jaka antykoncepcja jest najlepsza, bazując na wieku pacjentki, jej oczekiwaniach oraz kondycji zdrowotnej.
Tabletki antykoncepcyjne – jakie wybrać?
Nie ma jednej, prostej i uniwersalnej odpowiedzi na to, jakie wybrać tabletki antykoncepcyjne. Z jednej strony wszystkie pigułki mają za zadanie zahamować owulację i tym samym uniemożliwić zajście w ciążę, z drugiej jednak strony uwalniają do krwioobiegu różne dawki hormonów i substancji wspierających, które wpływają na cały organizm.
Na to, jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać, ma wpływ wiele czynników, które musi wziąć pod uwagę ginekolog podczas konsultacji – mowa tu nie tylko o wieku, ale i kondycji organizmu pacjentki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne pigułki mają różne stężenie hormonów oraz substancji czynnych, które przy długotrwałym stosowaniu mogą wywoływać efekty niepożądane (w takich sytuacjach niezbędne jest odstawienie lub zmiana tabletek). Tylko doświadczony ginekolog wie, jakie są tabletki antykoncepcyjne, jak mogą oddziaływać oraz w jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej.
Idealne tabletki antykoncepcyjne
Żaden doświadczony lekarz przy pierwszym kontakcie z pacjentką nie będzie w stanie w 100% stwierdzić, jakie tabletki antykoncepcyjne najlepiej sprawdzą się w jej przypadku. Poszukiwania odpowiedniego leku trwają nieraz długo, jednak opłaca się je prowadzić, aby w ostateczności móc zapomnieć o skutkach ubocznych, np. bolesnych miesiączkach, bólach głowy, mdłościach, wysypkach, czy też nieregularnym plamieniu.
Kobiety często zastanawiają się nad tym, jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać. Obecnie na rynku wyróżnia się dwa rodzaje pigułek:
-
- dwuskładnikowe – w ich składzie można odnaleźć dwa hormony, a mianowicie progesteron oraz estrogen. Bez względu na to, jakie tabletki antykoncepcyjne przepisał ginekolog, trzeba je zażywać każdego dnia o tej samej porze. W przypadku pominięcia dawki należy postępować zgodnie z instrukcją załączoną do opakowania lub skontaktować się z lekarzem. W zależności od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych wyróżnia się dwa schematy zażywania leku:
- 21 dni przyjmowania tabletek i 7 dni przerwy,
- 24 dni przyjmowania tabletek i 4 dni przerwy.
- jednoskładnikowe – zwane są również minipigułkami. W ich składzie znajduje się jedynie progestagen. Niestety, mimo dużej popularności nie sprawdzają się u każdej kobiety.
- dwuskładnikowe – w ich składzie można odnaleźć dwa hormony, a mianowicie progesteron oraz estrogen. Bez względu na to, jakie tabletki antykoncepcyjne przepisał ginekolog, trzeba je zażywać każdego dnia o tej samej porze. W przypadku pominięcia dawki należy postępować zgodnie z instrukcją załączoną do opakowania lub skontaktować się z lekarzem. W zależności od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych wyróżnia się dwa schematy zażywania leku:
Jakie tabletki antykoncepcyjne przy karmieniu piersią są preferowane? Oczywiście jednoskładnikowe, gdyż nie posiadają estrogenu, który mógłby hamować laktację.
Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych
Wraz z wiekiem wybór pigułek zabezpieczających przed ciążą jest trudniejszy, dlatego też specjalista powinien określić, jakie tabletki antykoncepcyjne po 30, 40 powinna przyjmować kobieta. Współcześnie przemysł medyczny tworzy leki przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.
Jakie są dobre tabletki antykoncepcyjne dla młodych kobiet, które źle znoszą duże dawki hormonów? Z pewnością wariant jednoskładnikowy. Pigułki w tym przypadku głównie zmieniają właściwości śluzu, czasami hamują owulację, a jednocześnie delikatniej wpływają na cały organizm.
Po jakie najlepiej tabletki antykoncepcyjne powinny sięgać starsze kobiety? Oczywiście dwuskładnikowe, które mają bardzo szerokie działanie. Oprócz hamowania owulacji:
-
-
- skutecznie spowalniają dojrzewanie pęcherzyków Graafa,
- wpływają na błonę śluzową w taki sposób, aby nie mógł się w niej zagnieździć zarodek,
- oddziałują na śluz, przez który plemnik nie jest w stanie dostać się do jajeczka.
-
Jakie są dostępne tabletki antykoncepcyjne?
Jak wspominaliśmy to lekarz stwierdza, jakie tabletki antykoncepcyjne są najbezpieczniejsze (oczywiście przy regularnym i prawidłowym stosowaniu, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu). Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów – kilka z nich przedstawiamy poniżej.
Escapelle | Vines | Microgynon 21 | Yaz | Atywia | Qlaira | Yasminelle |
Vibin | Belara | Novynette | Atywia Daily | Vixpo | Orlifique | Daylette |
Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz zobowiązany jest odpowiedzieć na wszystkie pytania, np. które tabletki antykoncepcyjne nie obniżają libida, jakie tabletki antykoncepcyjne przy karmieniu piersią sprawdzą się najlepiej, czy też jakie tabletki antykoncepcyjne po 40 najmniej wpływają na organizm.
E-recepta online z konsultacją to rozwiązanie dla kobiet, które z jakichś względów nie zdążą w terminie spotkać się ze swoim ginekologiem. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba przerywać cyklu przyjmowania leku, co mogłoby wpłynąć na skuteczność całego zabezpieczenia. Przygotowany na stronie formularz jest prosty i intuicyjny – rozpatrywany jest przez lekarza zaledwie w 15 minut od przesłania. Otrzymaną receptę można zrealizować w każdej aptece.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.