Jakie są zalety recepty przez internet?
Od kilku lat możemy obserwować prężną cyfryzację polskiej ochrony zdrowia. Jej sztandarowym przykładem może być wprowadzenie w 2020 roku systemu e-recept. Choć niektórym obsługa e-recept może wydać się nieco skomplikowana, jest to ogromne ułatwienie dla pacjentów. Dlaczego? Wyjaśniamy to dokładnie w poniższym artykule!
Tradycyjna recepta papierowa a e-recepta – gdzie jest różnica?
Przez długie lata przyzwyczailiśmy się do tradycyjnych recept papierowych. Nieczytelne pismo było wtedy cechą niemal każdego lekarza, a najmniejszy błąd na recepcie wystarczył, by farmaceuta odmówił sprzedania leku. Czasy te odchodzą powoli w niepamięć, ponieważ od 8 stycznia 2020 roku wszedł w życie obowiązek wystawiania e-recept. Czym one właściwie są?
E-recepta to nic innego, jak elektroniczny odpowiednik recepty papierowej. Podobnie jak ona, e-recepta zawiera dane pacjenta, lekarza, a także informacje o przepisanych lekarstwach. Różnicą jest jednak fakt, że informacje te zapisywane są w specjalnym systemie.
Jakie są zalety e-recepty?
Zarówno lekarze, jak i pacjenci powoli zauważają, że wprowadzenie systemu e-recept jest dużym ułatwieniem. Dlaczego? Wśród wielu zalet tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim:
- możliwość otrzymania recepty bez konieczności osobistej wizyty u lekarza,
- mniejsze ryzyko wykupienia w aptece niewłaściwego leku,
- możliwość wykupienia leków bez posiadania papierowego wydruku recepty,
- możliwość zrealizowania poszczególnych pozycji recepty w różnych aptekach, bez konieczności wykonywania odpisu recepty,
- możliwość sprawdzenia zaleconego dawkowania przepisanych leków na Internetowym Koncie Pacjenta.
Warto podkreślić, że obsługa e-recepty online jest łatwa i intuicyjna. Pacjent może otrzymać ją w formie papierowego wydruku lub czterocyfrowego kodu. To właśnie ten kod, wraz z numerem PESEL pacjenta, należy podać w aptece. Wystarczą jedynie te dwie informacje, by farmaceuta wydał przepisany przez lekarza lek.
Czy każda recepta to recepta elektroniczna?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, od 8 stycznia 2020 roku istnieje obowiązek wystawiania e-recept. Czy oznacza to jednak, że każda recepta wydana po tej dacie jest receptą elektroniczną? Niestety nie. Wyjątkiem od tej reguły są:
- recepty transgraniczne;
- recepty na import docelowy leku;
- recepty pro auctore, przeznaczone dla wystawiającego je lekarza lub farmaceuty;
- recepty pro familiae, przeznaczone dla najbliższej rodziny lekarza;
- recepty weterynaryjne.
E-recepta przez internet? Tak, to możliwe!
Dotychczas, by otrzymać receptę na lek, trzeba było udać się osobiście do lekarza na konsultację. Nie zawsze jednak było to proste, zwłaszcza gdy pacjent przyjmował lek na stałe, a termin kolejnej wizyty był odległy. Na szczęście te czasy są już za nami. Cyfryzacja ochrony zdrowia sprawiła, że możemy obecnie uzyskać e-receptę bez wychodzenia z własnego domu.
Od dwóch lat możemy obserwować prężny rozwój telemedycyny. Jej niezwykle ważnym elementem jest możliwość konsultacji lekarskiej przez telefon czy za pośrednictwem internetu. To wygodne i komfortowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy są w trakcie długotrwałej terapii i potrzebują prostej kontroli swoich wyników lub przepisania kontynuacji leczenia.
Możliwość uzyskania e-recepty przez internet to także duże ułatwienie dla wszystkich tych, którzy potrzebują wykupić swoje leki jak najszybciej i nie mogą czekać na umówioną wizytę u swojego lekarza prowadzącego. Pacjenci mogą w tym celu skorzystać z jednej z e-platform zdrowia, takiej jak Medicept, by uzyskać potrzebną e-receptę nawet w 15 minut.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.