Słoneczne dni sprzyjają wycieczkom do lasu, a czy wiesz, jak uchronić się przed boreliozą? Poszukując oddechu od miejskiego zgiełku taka atrakcja nieumyślnie może skończyć się złapaniem tej groźnej choroby. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszcza, czy innych insektów przenoszących bakterie. Jednak czy jest to w ogóle możliwe? Jak chronić się przed boreliozą? Na co zwrócić uwagę przed wycieczką do lasu? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do lektury!
Zakażenie boreliozą – czy da się przed nią chronić?
Do zachorowania na boreliozę dochodzi po ukąszeniu kleszcza, gdy insekt wydziela ślinę i zawartość jelita środkowego do rany. Choroba wywołuje takie objawy, jak rumień wokół ugryzienia, bóle stawów, a także symptomy neurologiczne. Wiele jest uzależnione od konkretnej postaci tego schorzenia. Warto wiedzieć, że objawy mogą być trudne do rozpoznania dla lekarzy, przez co może być przyczyną depresji, wahań nastroju, drażliwości i problemów z koncentracją. Jak nie zachorować na boreliozę? Jakie środki profilaktyczne można podjąć, by jej zapobiec? Oczywiście jest to możliwe i zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, a odpowiednia wiedza jak się chronić przed boreliozą może być kluczowa.
Jak uchronić się przed boreliozą?
A zatem jak się uchronić przed boreliozą? Jest kilka kwestii, o których warto pamiętać i wdrożyć w życie przed każdą wycieczką do lasu czy nad jezioro. Przestrzegaj kilku prostych wskazówek:
- na każdy wyjazd zakładaj długie spodnie i bluzy najlepiej ze ściągaczami. Dobrze sprawdzi się także naciąganie skarpetek na nogawki spodni i buty z wysokimi cholewkami,
- • na odsłoniętą skórę u dorosłych i starszych dzieci stosuj środki odstraszające kleszcze. Ze względu na zawartość szkodliwych związków chemicznych nie używaj ich u niemowląt i małych dzieci,
- • podczas spaceru zwracaj uwagę, czy insekt nie spaceruje po Twoim ciele, czy ubraniu. Jeśli tak, szybko się go pozbądź, by nie zdążył wejść pod odzież czy ugryźć,
- • po powrocie z lasu dokładnie obejrzyj swoje ciało, najlepiej we współpracy z drugą osobą. Sprawdź takie miejsca jak przestrzenie między palcami, zgięcia rąk i kolan czy skórę za uszami,
- • zadbaj o to, by mieć w swojej apteczce specjale narzędzie do usuwania kleszczy. Wyciągając je ręką główka insekta może pozostać w skórze, co może stanowić niebezpieczeństwo.
Jak widzisz, by uchronić się przed boreliozą, tak naprawdę wystarczy odpowiednie ubranie, ostrożność i oględziny po każdym spacerze.
Jak postępować po ukąszeniu przez kleszcza?
Może się zdarzyć, że po powrocie z lasu w swojej skórze znajdziesz kleszcza. Jak chronić się przed boreliozą w takim wypadku?
- • jak najszybciej usuń kleszcza ze skóry. Nie ściskaj go, niczym nie smaruj, a najlepiej użyj wspomnianych kleszczołapek. Usunięcie insektu w ciągu 24 godzin od ukąszenia zacznie redukuje prawdopodobieństwo zakażenia.
- • obserwuj miejsce ugryzienia, najlepiej porównując zdjęcia, np. od razu po ugryzieniu i po kilku dniach. Rumień z reguły pojawia się w ciągu kilku dni od ukąszenia. Może też zdarzyć się, że zaczerwienienie zniknęło całkowicie – mogła to być tylko reakcja alergiczna.
- • jeśli zauważasz niepokojące symptomy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Gdy już nie możesz chronić się przed boreliozą, tylko ją leczyć stosuje się antybiotykoterapię.
Leczenie z reguły trwa 21 dni, a e-recepta online wystawiana jest na preparaty zawierające takie substancje, jak:
- • cefotaksym,
- • amoksycylina,
- • doksycyklina,
- • ceftriakson,
- • cefotaksym.
Chcąc uzyskać receptę na antybiotyki, należy zdecydować się na konsultację telefoniczną. Lepiej jednak zapobiegać, zamiast leczyć, dlatego też warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i wiedzieć, jak uchronić się przed boreliozą. Zapisz sobie ten artykuł i wdrażaj powyższe wskazówki przed każdą wycieczką do lasu.