Jak bezpiecznie odstawić tabletki antykoncepcyjne?
Zaczynając brać tabletki antykoncepcyjne, mało która kobieta zastanawia się, jak je później odstawić. Prędzej czy później jednak przyjdzie taki moment, że trzeba będzie to zrobić. Teoretycznie odstawienie antykoncepcji nie powinno pociągać za sobą żadnych skutków ubocznych. Każdy organizm jest jednak inny i reaguje na to w sposób indywidualny, dlatego może się zdarzyć, że niepożądane objawy mimo wszystko się pojawią. Czy można odstawić antykoncepcję w połowie opakowania? Jak zrobić to bezpiecznie? Odpowiadamy!
Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powinno być świadomym i przemyślanym krokiem, podobnie zresztą jak samo ich przyjmowanie. O ile wdrożenie doustnej antykoncepcji hormonalnej trzeba skonsultować z ginekologiem, o tyle zaprzestanie jej brania można – ale nie trzeba.
Wybór dnia, w którym nie weźmie się kolejnej tabletki antykoncepcyjnej, raczej nie będzie mieć znaczenia dla organizmu. Zatem odstawienie antykoncepcji w trakcie opakowania jest możliwe. Lekarze zalecają jednak, by nie odstawiać antykoncepcji zbyt gwałtownie. Najbezpieczniej jest zatem dokończyć przyjmować opakowanie i po prostu nie rozpocząć kolejnego. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii warto zasięgnąć opinii lekarza.
Odstawienie antykoncepcji – co jeszcze warto wiedzieć?
W głowie kobiety odstawiającej tabletki antykoncepcyjne może zrodzić się wiele pytań. Jak szybko można zajść w ciążę po zaprzestaniu brania antykoncepcji? Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych się tyje? Jeśli i Ciebie one trapią, odpowiedzi na nie znajdziesz poniżej.
Odstawienie antykoncepcji a okres
Miesiączka po odstawieniu doustnej antykoncepcji u większości kobiet pojawia się dość szybko, bo nawet w ciągu 1-2 miesięcy. Brak okresu od razu po zaprzestaniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych jednak jest zupełnie normalnym zjawiskiem i nie trzeba się tym martwić. Przyjmuje się, że miesiączka powinna pojawić się w ciągu 6 miesięcy od zakończenia stosowania antykoncepcji. Jeśli jednak po upływie tego czasu okres nadal nie wystąpi, należy skonsultować się z ginekologiem.
Odstawienie antykoncepcji a ciąża
Szybkość zajścia w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji jest kwestią mocno indywidualną, ponadto w dużej mierze zależy też od rodzaju przyjmowanych tabletek. Zarówno w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jedno-, jak i dwuskładnikowych, owulacja powinna wrócić dość szybko. Według statystyk większości kobiet udaje się zajść w ciążę w ciągu 3-6 miesięcy po odstawieniu antykoncepcji. Czasem jednak na upragnioną ciążę trzeba poczekać nieco dłużej.
Odstawienie antykoncepcji a waga
Czasem słyszy się, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych waga idzie w górę. Samo zaprzestanie ich stosowania nie powoduje przyrostu masy ciała. Ważne jednak, aby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Środki antykoncepcyjne mogą zatrzymywać wodę w organizmie, dlatego po ich odstawieniu niektóre kobiety mogą zauważyć spadek wagi. To efekt usuwania nadmiaru wody z organizmu. Ilość tłuszczu pozostaje jednak bez zmian.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
- Darney D.P., Speroff L., Antykoncepcja, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2007.
- Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław, 2008.
[/av_textblock]