Potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej i zastanawiasz się, która tabletka będzie odpowiednia. Escapelle czy ellaOne? Jeśli nie znasz dokładnej różnicy między tymi dwoma preparatami, najlepiej jest poradzić się lekarza, który będzie wypisywał receptę na lek. Niemniej jednak dzisiaj przedstawimy najważniejsze ich różnice oraz powiemy, kiedy takie tabletki powinny być przyjmowane z zachowaniem bezpieczeństwa.
Czy są tabletki Escapelle oraz ellaOne? Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Zanim odpowiemy na pytanie co lepsze Escapelle czy ellaOne przedstawimy, czym są te tabletki. Antykoncepcja awaryjna to rodzaj ochrony przed niechcianą ciążą po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub wtedy gdy dotychczasowa antykoncepcja zawiodła. Mowa np. o pęknięciu prezerwatywy lub nieprzyjęciu tabletki antykoncepcyjnej.
Lek, który nazywany jest także tabletką „dzień po” działa hamująca na wytwarzanie komórki jajowej. Jeśli jednak do stosunku płciowego doszło po owulacji, wtedy tabletka uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka na ściance macicy. Antykoncepcja awaryjna nie jest preparatem wczesnoporonnym, o czym warto pamiętać.
Czym się różnią tabletki dzień po ellaOne i Escapelle?
Na rynku możemy wyróżnić dwa rodzaje tabletek antykoncepcji awaryjnej. Jedną z nich jest Escapelle, która ma w swoim składzie 1500 mg lewonorgestrelu i przyjmuje się ją do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym. W przypadku preparatu ellaOne, który można zażyć nawet do 5 dni po w składzie znajdziemy 30 mg octanu uliprystalu. Jak widać tabletka „dzień po” Escapelle i ellaOne różnią się od siebie zarówno składem, jak i czasem, w ciągu którego mamy możliwość ich przyjęcia. Dlatego też właśnie moment przyjęcia jest wyznacznikiem co lepsze ellaOne, czy Escapelle.
Jak przyjmować tabletki „dzień po”? Czy Escapelle i ellaOne mają jakieś skutki uboczne?
Antykoncepcję awaryjną przyjmuje się jednorazowo w czasie do 72 lub 120 godzin odpowiednio dla Escapelle i ellaOne. Nie powinna być ona zażywana więcej niż raz w jednym cyklu. Nie jest także zastępstwem dla regularnej antykoncepcji. Nie należy przyjmować preparatu podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli będzie taka konieczność, powinno się ją przyjąć po karmieniu i zrezygnować z niego przez najbliższy dzień.
Jak każdy lek, również i tabletki „dzień po” mają skutki uboczne. Mogą one wystąpić u pacjentki lub też nie, a ich rodzaj jest zależny indywidualnie. Na ulotce dołączonej do opakowania można zapoznać się z poszczególnymi niepożądanymi objawami.
Jak uzyskać w szybkim czasie konsultację online i receptę?
Jak wiadomo w przypadku ellaOne czy Escapelle najważniejszy jest czas. Dlatego chcąc jak najszybciej wykupić lek, teleporada będzie dobrym rozwiązaniem. Wystawianie recept online po odbytych konsultacjach zajmuje kilkanaście minut, dzięki czemu będziesz mogła jeszcze tego samego dnia przyjąć preparat. Również przy wystawianiu e-recepty możesz zapytać lekarza o najlepsze metody antykoncepcji na co dzień, jak one wpływają na cykl miesiączkowy i jakie są ewentualne działania niepożądane.