<

E-skierowanie

Po e-skierowanie zgłasza się coraz więcej osób, które chcą przebadać się u specjalisty lub wykonać konkretne badania w celu diagnozy dolegliwości. Otrzymanie skierowania online pozwala na oszczędzenie czasu i niezabieranie miejsca w kolejce do lekarza POZ. Można go dostać w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu. E-skierowanie pozostaje w systemie i będzie widoczne dla specjalistów, do których pacjent się zarejestruje. Dlatego też nie ma obowiązku zanoszenia papierowego skierowania w celu umówienia wizyty. Kolejnym plusem takiego działania jest brak możliwości zgubienia dokumentu. Zatem do jakiego lekarza można uzyskać e-skierowanie podczas teleporady? Ile jest ono ważne oraz kto może się o nie ubiegać? 

Co to jest i jak działa e-skierowanie online do specjalisty?

E-skierowanie to nic innego jak klasyczne skierowanie na badania lub do specjalistycznej poradni wystawione przez lekarza POZ. za pośrednictwem platformy internetowej. Weszły one w życie 8 stycznia 2021. Dokumenty te są tak samo ważne, jak te pisane odręcznie. Zawierają elektroniczny podpis lekarza wystawiającego, który jest poświadczeniem autentyczności. E-skierowanie można znaleźć w osobistym Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), gdzie znajdują się także e-recepty i inne informacje z zakresu leczenia pacjenta. 

Chcąc zapisać się do specjalistycznej przychodni na wizytę lub badania, na które e-skierowanie zostało wystawione, należy podać swój pesel oraz 4-cyfrowy kod widniejący na dokumencie. Chcąc zarejestrować się stacjonarnie, można pokazać w recepcji plik ze skierowaniem, a wtedy zostanie odczytany kod kreskowy z niezbędnymi danymi. 

Na jakie świadczenia wystawiane jest elektroniczne skierowanie?

Skierowanie online wystawiane jest głównie w celu udania się do specjalistycznych poradni i lekarza. Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne obejmują np. okulistykę, pulmonologię, alergologię, laryngologię, czy psychiatrię. E-skierowanie może otrzymać także pacjent, który wymaga leczenia szpitalnego i taki dokument ważny jest aż do chwili jego realizacji, bądź ustania dolegliwości, przez które skierowanie zostało wydane. 

Lekarz wystawia e-skierowanie online na badania rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, endoskopowego przewodu pokarmowego oraz echokardiograficzne płodu. Niestety skierowania specjalistyczne nie obejmują leczenia w uzdrowiskach i sanatoriach, rehabilitacji ani w szpitalach psychiatrycznych. Tego typu dokumenty wystawiane są nadal w formie papierowej. 

Kto może ubiegać się o wystawienie e-skierowania do specjalisty lub na badania?

Każdy, kto ukończył 18 lat i ma nadany pesel może ubiegać się o wystawienie e-skierowania. Teleporada lekarska, podczas której nastąpi jego wydanie, może obejmować także inne usługi. Jeśli pacjenci potrzebują e-zwolnienie, czyli tak zwane L4 również można o to poprosić lekarza, po uprzednim podaniu powodu. Recepta online może obejmować leki, które przyjmowane są przez pacjenta na stałe, antykoncepcję lub tabletki ellaOne czy Escapelle, które zapobiegają zapłodnieniu nawet do 72 godzin.

Aby uzyskać skierowanie online zapisz się na konsultację telefoniczną z lekarzem poprzez formularz teleporady.

Konsultacja lekarska
49.99 PLN

przez aplikację mobilną