E-recepta dla dziecka. Jak działa i jak odebrać?
E-recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową receptę. Choć zmieniła się forma recepty, to zasady jej wypisywania pozostały takie same – leki musi przepisać lekarz. Dorośli mogą otrzymać ją w ramach teleporady, bez wychodzenia z domu, jednak inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Czy e-recepta dla dziecka bez osobistej wizyty w gabinecie jest możliwa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Konsultacje lekarskie dzieci – co trzeba wiedzieć?
Do niedawna problemy zdrowotne dzieci można było konsultować z lekarzem telefonicznie w ramach teleporady. 1 marcia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie udzielania teleporad przez POZ, zgodnie z którym teleporady są dostępne wyłącznie dla osób od 7. roku życia. W praktyce znaczy to tyle, że każde dziecko poniżej 7 lat musi zostać zbadane przez lekarza osobiście.
Wizytę w gabinecie zaleca się również w przypadku starszych dzieci cierpiących na chorobę przewlekłą, gdy ich stan się pogorszy lub nastąpi zmiana objawów. Ponadto każde dziecko pierwszorazowo powinno zgłosić się do lekarza osobiście. Przebadany przez specjalistę musi zostać także mały pacjent, u którego istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.
E-recepty dzieci – gdzie je można dostać?
Z uwagi na brak możliwości odbycia teleporady w przypadku dzieci poniżej 7. roku życia e-recepta online dla dziecka może zostać wypisana wyłącznie podczas osobistej konsultacji w gabinecie. Nie da się również uzyskać recepty dla małego dziecka przez internet.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci, które ukończyły już 7 lat. Wtedy można otrzymać e-receptę zdalnie, podczas konsultacji telefonicznej lub wirtualnej z lekarzem.
E-recepta dla dziecka – jak odebrać?
Nie trzeba mieć fizycznie e-recepty dziecka, by móc wykupić przepisane przez lekarza leki. Wystarczy podać w aptece czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em lub e-mailem albo przedstawić otrzymany od specjalisty wydruk informacyjny. Na tej podstawie farmaceuta wydaje lekarstwa.
A co w sytuacji, gdy chcesz zobaczyć e-receptę dla dziecka, zanim ją zrealizujesz, a nie dostałeś wydruku informacyjnego? Możesz zrobić to na Internetowym Koncie Pacjenta. Dane dziecka, w tym e-recepty, widoczne są na koncie tego rodzica, który zgłosił je do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Nie ma możliwości założenia indywidualnego IKP dziecka. Dziecko może założyć sobie konto dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Po zalogowaniu do takiego konta osoba małoletnia ma ograniczoną listę funkcjonalności.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
[/av_textblock]