E-Recepta to nowoczesna forma recepty papierowej. Niewątpliwie będąca rewolucją w poprawie funkcjonowania ochrony zdrowia. Warto wiedzieć, jakie informacje muszą się na niej znaleźć oraz czym różni się recepta papierowa od e-Recepty.
Co to jest e-Recepta?
Recepta jest dokumentem wystawionym przez uprawnioną osobę, stanowiącym podstawę wydania z apteki danego produktu.
E-recepta, czyli recepta elektroniczna, to cyfrowa wersja dotychczasowej recepty w wersji papierowej. Została wprowadzona w praktykę w styczniu 2020 roku. E-Recepta jest częścią rozbudowanego systemu informatycznego, który łączy pacjenta, lekarza i farmaceutę. W skład tego systemu wchodzą również narzędzia takie jak e-Zwolnienie czy e-Skierowanie.
Jak e-Recepty działają w praktyce?
Sprawne i pomocne działanie e-Recept jest zaskoczeniem dla wielu osób, które przywykły do nieco skostniałych reguł funkcjonowania tego działu Ochrony Zdrowia. Najpierw pacjent otrzymuje od lekarza (podczas osobistej wizyty lub przy teleporadzie) 4-cyfrowy kod recepty. A następnie wystarczy tylko, że poda w aptece swój nr PESEL i ten kod odbioru. W kolejnym kroku, już zostają Ci wydane potrzebne leki.
Jakie informacje powinny znaleźć się na recepcie?
Obecnie zdecydowana większość wystawianych i realizowanych recept ma właśnie postać elektroniczną, choć nadal istnieją sytuacje, w których wystawia się dokument w formie papierowej. Niezależnie od formy, w jakiej została wystawiona, każda recepta zawiera następujące dane:
->dane pacjenta: imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz uprawnienia dodatkowe pacjenta,
->dane osoby wystawiającej receptę: imię, nazwisko, numer prawa wykonywania zawodu/ pieczątka z podpisem lekarza,
->dane przychodni lub gabinetu lekarskiego: nazwa, adres, numer telefonu i REGON,
->informacje dotyczące leku: nazwa, dawka, ilość leku oraz sposób dawkowania (w przypadku leków psychotropowych i narkotycznych łączna ilość substancji czynnej wyrażona słownie),
->datę wystawienia recepty oraz datę „realizacji od” (w przypadku recept z odroczonym terminem realizacji).
->numer recepty (w sporadycznych przypadkach dla recept papierowych nie jest wymagany)
->w uzasadnionych przypadkach- polecenie pilnej realizacji “na cito”
Czy apteki nadal realizują recepty papierowe?
Apteki mają obowiązek realizacji zarówno recept elektronicznych, jak i klasycznych. W niektórych przypadkach lekarz wciąż może wystawić receptę papierową, dotyczy to:
->sytuacji braku dostępu do systemu informatycznego,
->recept transgranicznych,
->recept na leki z importu docelowego,
->recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
->recept dla siebie (pro auctore) i rodziny (pro familiae).
Zalety recepty elektronicznej
Elektroniczne recepty są coraz chętniej i powszechniej wykorzystywane przez Polaków. W trakcie pandemii bardzo łatwo było zauważyć ich potencjał, a teraz nadal ceni się je za niezwykłą wygodę i prostotę w użyciu.
Wszystkie recepty w jednym miejscu
Posiadanie wszystkich recept w jednym miejscu, czyli na swoim profilu Internetowego Konta Pacjenta, umożliwia przeglądanie przepisanych leków- nie tylko tych najnowszych, ale również całej historii swoich e-Recept.
Nawet jeśli zgubisz lub zniszczysz wydruk, elektroniczna recepta nadal znajduje się w systemie e-Zdrowie. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Ponadto, możesz ją zrealizować w każdej aptece w Polsce.
Brak konieczności wychodzenia z domu
Kolejną zaletą elektronicznych recept, która okazała się niebywale wartościowa podczas pandemii, jest brak konieczności wychodzenia z domu, aby osobiście skonsultować się z lekarzem w jego gabinecie. Obecnie wystawienie recepty może się odbyć online- dzięki temu lekarz i pacjent oszczędzają swój czas.
Koniec z problemem nieczytelnej recepty
“Dane zamieszczane na recepcie wystawianej w postaci papierowej, nanosi się na awersie recepty w sposób czytelny i trwały oraz niebudzący zastrzeżeń co do autentyczności recepty, w tym za pomocą wydruku, pieczątki lub naklejki przymocowanej do recepty w sposób uniemożliwiający jej usunięcie bez uszkodzenia recepty”. Tak mówią obowiązujące przepisy, jednak…Większość z nas, przynajmniej raz, doświadczyła sytuacji kiedy recepta była na tyle nieczytelnie uzupełniona, iż nie mogła zostać zrealizowana. Problem ten stanowczo rozwiązuje wprowadzenie recept elektronicznych, uzupełnianych komputerowo. Dlatego nie musisz się już martwić, że otrzymasz zły lek albo farmaceuta odeśle Cię do lekarza.
Możliwość dzielenie recepty
Kolejną ważną zaletą e-Recepty jest to, że możesz ją dzielić. Jeśli chcesz, każdy lek możesz kupić w innej aptece. Nie musisz prosić o odpis. Zachowujesz przy tym prawo do refundacji. Leki możesz wybrać osobiście lub poprosić o to dowolną osobę. Wystarczy, że podasz jej swój numer PESEL i 4-cyfrowy kod recepty.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.