Kolagen w organizmie człowieka jest jednym z najważniejszych białek. Stanowi podstawowy składnik tkanek łącznych, w tym skóry, stawów, mięśni i kości. Jest niezbędny do utrzymania ich elastyczności, jędrności, zdrowego funkcjonowania i wyglądu. Jednak wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie maleje, co prowadzi do niekorzystnych zmian. Mowa tu o utracie elastyczności skóry, pojawieniu się zmarszczek czy osłabieniu stawów. W odpowiedzi na te zmiany- coraz więcej osób zastanawia się nad suplementacją kolagenu. Czy słusznie?
Kolagen w organizmie człowieka- rola
Kolagen pełni niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. A dzięki temu, że białko to stało się punktem zainteresowania badaczy i specjalistów, nadal dowiadujemy się o jego nowych potencjalnych właściwościach. Kolagen w organizmie człowieka odpowiada m.in. za:
Atrakcyjny wygląd skóry
Kolagen w organizmie człowieka odpowiada za jędrność, elastyczność i sprężystość tkanki skórnej. Zapewnia strukturalne wsparcie i utrzymuje skórę nawilżoną, co przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i utracie objętości.
Kolagen w organizmie człowieka- zdrowie stawów i chrząstek
Kolagen występuje w dużych ilościach w stawach i chrząstkach, gdzie zapewnia elastyczność i amortyzację. Działa jako podpora dla tkanek stawowych i pomaga utrzymać ich integralność strukturalną. Regularna produkcja i utrzymanie kolagenu w stawach może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom, zmniejszeniu bólu oraz poprawie ruchomości.
Kondycja tkanki kostnej
Kolagen jest istotną częścią macierzy kostnej, która stanowi podstawę dla mineralizacji i wzmacnia strukturę kości. Odpowiada za utrzymanie ich wytrzymałości i elastyczności. Brak wystarczającej ilości kolagenu może prowadzić do osłabienia kości i zwiększonego ryzyka złamań.
Piękne włosy, paznokcie oraz zdrowe zęby
Kolagen stanowi niezbędny składnik włosów, paznokci i zębów, wpływając na ich zdrowie i wygląd. Wartość kolagenu polega na tym, że może wspomagać wzmacnianie włosów, zwiększenie ich objętości i elastyczności. Ponadto, kolagen jest również istotny dla zdrowych i mocnych paznokci. Natomiast w zębach białko to odgrywa rolę w utrzymaniu i wzmocnieniu struktury zębiny.
Regeneracja tkanek
Kolagen odgrywa też kluczową rolę w procesie regeneracji tkanek, zarówno podczas gojenia się ran, jak i po urazach lub operacjach. Działa jako szkielet dla nowo tworzonych komórek, pomagając w budowie i naprawie uszkodzonych tkanek.
Zdrowie mięśni
Kolagen stanowi również ważny składnik włókien mięśniowych. Zapewnia strukturalne wsparcie mięśniom, co przyczynia się do ich sprawnego funkcjonowania i wysokiej wydolności.
Kolagen w organizmie człowieka-zdrowie jelit
Kolagen może odgrywać istotną rolę w zdrowiu jelit, pomagając w odbudowie i chronieniu bariery jelitowej. Przepuszczalność jelit, znana również jako zespół “przeciekania jelit”, może być związana z niedoborem kolagenu. Suplementacja kolagenu może wspierać zdrową mikroflorę jelitową i zapobiegać powstawaniu w nich uszkodzeń.
Wzmacnianie układu odpornościowego
Badania sugerują, że suplementacja kolagenu może wspomagać funkcję immunologiczną organizmu, pomagając w walce z infekcjami i stanami zapalnymi.
Czy warto suplementować kolagen?
Około 25. roku życia produkcja kolagenu w naszym organizmie jest w najwyższym punkcie produkcyjnym. Następnie jednak z roku na rok zaczyna systematycznie spadać. Dodatkowo białko traci na jakości- jest mniej sprężyste i zwarte. Poza wiekiem czynnikami, które wpływają destrukcyjnie na kondycję kolagenu, są m.in. wysiłek fizyczny skutkujący urazami, ekspozycja na promieniowanie UV, stres, zbyt mała aktywność na świeżym powietrzu (niedotlenienie), a także dieta uboga w witaminy C, A, E oraz żelazo i wapń, które ułatwiają syntezę kolagenu we krwi. Oczywistymi czynnikami wpływającymi wyjątkowo niekorzystnie na stopień produkcji i jakość kolagenu są używki- głównie papierosy i alkohol.
Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na suplementację kolagenu w celu wspomagania utrzymania zdrowego kolagenu w organizmie. Producenci prześcigają się w ofercie jak najbardziej atrakcyjnych suplementów diety zawierających kolagen.
Jednak warto pamiętać, że efekty suplementacji kolagenu mogą być odmienne, dla każdej osoby. Skuteczność suplementów kolagenowych może zależeć od wielu czynników, takich jak dawka, forma suplementu, jakość i indywidualna reakcja organizmu. Kolagen kolagenowi nierówny- dlatego decydując się na suplementację, warto skonsultować dany preparat z lekarzem lub farmaceutą.
Kolagen w jedzeniu- gdzie znaleźć?
Należy również pamiętać, że jesteśmy w stanie dostarczać kolagen razem z pożywieniem. Naturalnym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego w przypadku niedoboru tego białka należy w pierwszej kolejności zadbać o jego podaż wraz z dietą. Najwięcej znajdziemy przede wszystkim w produktach na bazie żelatyny wieprzowej (zawierają kolagen wieprzowy). Bogate w niego są również podroby, golonka, kurze łapki, salceson oraz chrząstki rekina. Ze względu na duże ilości kolagenu do diety powinno się także włączyć galaretki, w tym przede wszystkim mięsne i rybne.