Alergia daje Ci się we znaki? Z receptą online wykupisz swoje leki jeszcze dziś!
Wiosna w pełni, a Ty, zamiast cieszyć się piękną pogodą i budzącą się do życia przyrodą, zmagasz się z alergią sezonową? Doskonale wiemy, jak uciążliwe mogą być objawy tej choroby! Zatkany nos, łzawiące oczy czy kaszel nie tylko pogarszają samopoczucie, ale mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak skutecznie radzić sobie z alergią.
Alergia sezonowa to powszechny problem w społeczeństwie
Czy wiesz, że rosnący odsetek osób chorujących na alergię to problem występujący najczęściej w krajach wysokorozwiniętych? Co więcej, badania naukowe wykazały, że alergia znacznie częściej dotyczy mieszkańców obszarów zurbanizowanych niż wsi. Przypuszcza się, że przyczyną tej różnicy jest większe narażenie na zanieczyszczenia środowiska w obrębie miast.
Objawy alergii mogą znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie
Z alergią sezonową najczęściej związane jest zapalenie błony śluzowej nosa, nazywane fachowo alergicznym nieżytem nosa. U chorej osoby po kontakcie z alergenem obserwuje się zatkanie nosa gęstą wydzieliną na przemian z wyciekiem wodnistej wydzieliny. Konsekwencją tej sytuacji jest nie tylko upośledzenie węchu czy wzmożone kichanie, ale także większe narażenie na infekcje takie jak bakteryjne zapalenie zatok przynosowych. Kontakt z alergenem bardzo często wywołuje też u alergików reakcję zapalną spojówek, które stają się zaczerwienione i piekące.
Co uczula nas najczęściej?
Choć wyróżniamy wiele typów alergenów, w przypadku alergii sezonowej największą rolę odgrywają alergeny wziewne. Do najczęstszych w Polsce zaliczamy:
- pyłki drzew ‒ brzozy, leszczyny, olchy czy topoli;
- pyłki traw ‒ wiechliny łąkowej, tymotki łąkowej czy żyta;
- pyłki chwastów ‒ bylicy pospolitej, babki lancetowatej, komosy czy pokrzywy;
- alergeny grzybów ‒ gatunki Alternaria, Cladosporium czy Aspergillus;
- alergeny roztoczy kurzu domowego.
Co zrobić w przypadku dokuczliwej alergii sezonowej?
Powszechnie uważa się, że najlepszym sposobem na złagodzenie objawów alergii jest unikanie kontaktu z alergenem. Niestety, w przypadku alergii na pyłki roślin, często jest to niewykonalne. Na szczęście w obecnych czasach medycyna dysponuje innymi, równie skutecznymi rozwiązaniami. Pierwszym etapem walki z alergią powinna być diagnostyka nakierowana na dokładne określenie uczulającego alergenu. Chora osoba może następnie zdecydować się na leczenie objawowe, wykorzystujące leki przeciwalergiczne, lub na leczenie przyczynowe za pomocą odczulania.
Testy alergiczne pomocne w diagnostyce alergii
W przypadku diagnostyki alergii sezonowej najczęściej wykorzystywaną metodą są skórne testy alergiczne. Jest to prosta i mało inwazyjna procedura, która może być przeprowadzona w gabinecie każdego alergologa. Skórne testy alergiczne dzieli się na:
- punktowe ‒ na skórę przedramienia nanosi się pojedyncze krople roztworów, zawierających najczęściej uczulające alergeny, po czym wykonuje się niewielkie nakłucia, a po kilkudziesięciu minutach ocenia się obecność i wielkość reakcji uczuleniowej;
- płatkowe ‒ na skórę pleców przykleja się na 48 godzin specjalne plastry, w obrębie których znajdują się płatki nasączone alergenami. Reakcję uczuleniową obserwuje się po upływie 48 i 72 godzin.
Należy pamiętać, że przed wykonaniem testów alergicznych należy odstawić stosowane leki przeciwalergiczne na co najmniej 2 tygodnie!
Jakie leki na alergię są najskuteczniejsze?
W przypadku pojawienia się nieżytu nosa bądź kaszlu alergicznego pierwszym wyborem zazwyczaj są leki na alergię bez recepty. Te najpopularniejsze zawierają w swym składzie loratadynę lub cetyryzynę. Leki dostępne bez recepty mogą być pomocne w łagodzeniu lekkich objawów, jednak w przypadku większego nasilenia choroby warto sięgnąć po skuteczniejsze preparaty.
W leczeniu alergii sezonowej zastosowanie znajduje między innymi
- feksofenadyna ‒ preparaty doustne Telfexo czy Fexofast;
- rupatadyna ‒ preparaty doustne Alerprof czy Rupurix;
- bilastyna ‒ preparaty doustne Clatra czy Bilaxten;
- mometazon ‒ aerozole do nosa Momester czy Nasometin;
- budezonid ‒ aerozole do nosa Tafen Nasal;
- montelukast ‒ preparaty doustne Milukante czy Monkasta.
Alergia daje Ci się we znaki, a skończyły Ci się leki przeciwalergiczne? Żaden problem! Umów się na konsultację na platformie medicept.pl i zdobądź receptę na leki tego samego dnia!
Czym jest odczulanie?
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, to metoda leczenia przyczynowego alergii. Jej celem jest zmniejszenie wrażliwości organizmu na alergen poprzez regularne i długotrwałe podawanie małych jego dawek w formie tzw. szczepionek alergenowych. Najczęściej występują one w formie iniekcji podskórnych, choć w ostatnich latach rośnie popularność odczulania z zastosowaniem preparatów podjęzykowych lub donosowych. Aby odczuć efekty odczulania, trzeba wykazać się cierpliwością ‒ cały proces trwa od 3 do 5 lat.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
- Wheatley LM, Togias A. Clinical practice. Allergic rhinitis. N Engl J Med. 2015;372(5):456-463.
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Allergies: Overview. [Updated 2020 Apr 23]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447112/
- Emeryk A, Emeryk-Maksymiuk J, Janeczek K. New guidelines for the treatment of seasonal allergic rhinitis. Postepy Dermatol Alergol. 2019;36(3):255-260.
[/av_textblock]