Nieograniczony i szybki dostęp do internetu sprawił, że na przestrzeni lat cały sektor gospodarki ewoluował, czego sami byliśmy świadkiem. Recepta online była w tym procesie jedną z nowości, która wzbudziła niemałe zainteresowanie wśród szerokiego grona odbiorców. Jak to jednak bywa z nowymi usługami, w parze z optymizmem pojawiły się również pytania i wątpliwości. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu niezbędne informacje o e-recepcie, które szybko pozwolą uporać się z ewentualnymi mitami i nieścisłościami.
Recepta online – czy jest legalna?
Otrzymana przez internet recepta jest w pełni legalna i można ją zrealizować w każdej aptece. W przypadku antybiotyków ma się na to 7 dni od wystawienia. Czas odbioru lekarstw wydłuża się do 30 dni, jeżeli recepta została przepisana, np. na leki przyjmowane regularnie lub antykoncepcyjnie.
E-recepta online to usługa, która opiera się na przepisach obowiązujących od 2020 roku. Od tego czasu lekarze – nawet w przypadku wizyt stacjonarnych w przychodniach – są zobowiązani do wystawiania dokumentów elektronicznych. Dzięki temu:
- – w sposób znaczny zmniejszyła się liczba “zagubionych recept”,
- – spadło ryzyko popełnienia błędu w aptece (złe odczytanie leku),
- – zawsze pacjent ma receptę/numer recepty pod ręką (ściągnięty na telefon).
Aby w całości wyczerpać temat legalności tego rozwiązania należy nadmienić, że od 1 stycznia 2020 roku każda apteka w Polsce jest zobowiązana realizować receptę online wystawioną przez lekarza zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i za pośrednictwem dedykowanych stron. Za idealny przykład może posłużyć Medicept.
E-recepta przez internet – jak ją otrzymać?
Bez wątpienia recepta online to rozwiązanie, dzięki któremu można zapomnieć o długich kolejkach w przychodni i stresie związanym z niedostępnością lekarza. Udogodnienie to – jak wspomnieliśmy – regulowane jest prawnie, dlatego też trzeba pamiętać, że e-recepty online nie da się po prostu kupić. Odnosi się to także do podmiotów prywatnych, takich jak Medicept, gdzie klient dokonuje opłaty za możliwość konsultacji z lekarzem. Jak to wygląda w praktyce na podanym przykładzie?
- – Recepta przez internet może być wystawiona jedynie po konsultacji lekarskiej. Można ją odbyć za pośrednictwem przygotowanego formularza (który jest rozpatrywany przez lekarza), a także teleporady. Wybierając teleporadę można wybrać dogodny termin oraz godzinę, w której zadzwoni lekarz. Formularz natomiast rozpatrywany jest w około 15 minut, w godzinach od 8 do 22.
- – Zanim e-recepta przez internet zostanie wystawiona, a samo zgłoszenie rozpatrzone, użytkownik musi potwierdzić swoją tożsamość. Jest na to kilka sposobów, a każdy z nich jest opisany na podstronie z konkretną usługą.
- – Po dokonaniu opłaty oraz zatwierdzeniu lekarza, kod PIN do recepty online wysyłany jest do klienta na wskazany adres, drogą elektroniczną.
Na jakie leki może być wystawiona recepta przez internet?
E-recepta online to rozwiązanie, z którego najczęściej i najchętniej korzystają osoby, które:
- – przyjmują leki na stałe,
- – stosują antykoncepcję, zaproponowaną przez lekarza,
- – z jakiś względów nie mają kontaktu z lekarzem i potrzebują recepty na antykoncepcję awaryjną,
- – chcą przedłużyć ważność recepty.
W Medicept recepty przez internet (drogą wypełnienia formularza) nie da się uzyskać na:
- – leki psychotropowe,
- – leki odurzające,
- – antybiotyki – e-recepta na antybiotyki wyłącznie po konsultacji telefonicznej.
Jak widać w wielu sytuacjach otrzymana przez internet e-recepta pomaga zachować ciągłość przyjmowania leków, a także zaoszczędzić na czasie, z którym trzeba się liczyć, czekając na swoją kolej w przychodni. Jest to rozwiązanie nowoczesne, dostosowane do potrzeb współczesnych użytkowników. W trosce o zdrowie i kondycję swojego ciała, należy podchodzić do tego rozwiązania z pełną odpowiedzialnością i szczerością względem lekarza.