W każdym domu znajduje się miejsce, które przy wprowadzaniu się zadedykowaliśmy lekom oraz materiałom leczniczym. Miejsce to może znajdować się w kuchni, w łazience czy też własnym pokoju. Niezależnie od miejsca, w którym składujemy nasze leki powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pozwolą one na zapewnienie bezpieczeństwa domownikom a także sprawią, że leki nie stracą swoich właściwości. Jakie są niezbędne leki w domowej apteczce? W jakie leki powinniśmy się wyposażyć by nasza apteczka była w pełni funkcjonalna?
Po pierwsze – wyposaż się w bezpieczeństwo
Domowa apteczka powinna znajdować się w suchym i chłodnym miejscu. Leki nie powinny być w wilgotnych szafkach lub w okolicy piekarnika. Wysokie temperatury mogą bowiem prowadzić do rozpadu substancji czynnej, a tym smaym do utraty leczniczych właściwości medykamentów. Pamiętaj także, że leki powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Przypadkowe zatrucia lekami to spory problem z którym mierzą się rodzice. Aby im zaradzić na domową apteczkę wybierz najwyższą półkę w kuchni bądź łazience. Ponadto zagospodaruj pojemnik bądź materiałowe opakowanie, które da się zamknąć. W idealnej wersji zabezpiecz domową apteczkę kłódką. Sprawi to, że leki będą w zupełności niedostępne dla dzieci, a ryzyko ich przypadkowego przyjęcia niemalże zerowe.
Po drugie – prostota w opakowaniach
Te same substancje lecznicze występują pod różnymi nazwami handlowymi. Popularny paracetamol jest produkowany przez wiele firm, które nadają mu własne nazwy. Sugerujemy jednak, aby w miarę możliwości wybierać leki o tych samych nazwach handlowych. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka pomyłki a także przyjęcie nadmiarowej ilości leku. Ponadto sugerujemy, aby leki były w możliwie tych samych dawkach. Lepiej unikać sytuacji, w której mamy np. paracetamol w wersji 500 i 1000 miligramów. Dzięki temu łatwiej będzie o odpowiedni wybór leku oraz jego dawki.
Po trzecie – leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne to podstawa każdej domowej apteczki. Sugerujemy, aby znalazł się w niej paracetamol oraz ibuprofen. Paracetamol ma właściwości przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Nie ma jednak komponenty przeciwzapalnej jak ibuprofen. Ibuprofen z kolei może wchodzić w pewne interakcje z przyjmowanymi przewlekle lekami np. lekami przeciwnadciśnieniowymi bądź kwasem acetylosalicylowym w małych dawkach. Paracetamol charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Pamiętaj jednak, że nie należy przekraczać dawki 3-4 gramów dziennie. Jeżeli doszło u Ciebie do przekroczenia dawki paracetamolu – koniecznie skontaktuj się z lekarzem bądź zgłoś się na szpitalny oddział ratunkowy. W ostatnich latach coraz popularniejsze jest wykorzystywanie maści zawierających leki przeciwzapalne (np. ibuprofen bądź diklofenak) w doraźnym leczeniu bólów stawów. Jest to praktyka zdecydowanie pozytywna i wykazano, że pozwala na osiągnięcie wyższego stężenia leku w stawie bez narażania się na skutki niepożądane danych leków.
Po czwarte – leki przeciwalergiczne
Leki przeciwalergiczne są z zasady lekami wydawanymi na podstawie recepty. Pomogą one w leczeniu uczuleń czy pokrzywek, które mogą nas spotkać w niemalże dowolnym momencie. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jedno opakowanie i zaznajomić się z receptą oraz zasadami jego stosowania. Leków przeciwalergicznych nie należy nadużywać. Pamiętaj także, że niektóre, szczególnie starsze leki przeciwhistaminowe wpływają na centralny układ nerwowy i nie należy prowadzić po nich pojazdów. Obok leków doustnych warto aby pojawiły się także leki w formie maści, które charakteryzują się miejscowym działaniem.
Po piąte – materiały opatrunkowe
Nie ma dobrej domowej apteczki bez różnego rodzaju materiałów opatrunkowych. Oprócz plastrów oraz gazy w apteczce powinnny znaleźć się także bandaże oraz bandaże uciskowe. Bandaże uciskowe utrzymają założony przez nas opatrunek oraz często pomogą w zniwelowaniu powstałego obrzęku. Pamiętaj że bandaż uciskowy nie jest tym samym co opaska uciskowa. Warto także, aby w apteczce znalazły się dedykowane dla tejże apteczki osobne nożyczki. Posłużą nam one do cięcia plastrów oraz bandaży.
Po szóste – dobry środek odkażający
Pamiętaj, że w Twojej apteczce powinien znaleźć się środek odkażający rany. Obecnie stosowanie środków na bazie alkoholu do mycia ran jest absolutnie niezalecane. Wybieraj produkty apteczne, które są wolne od alkoholu, a zapewniają odpowiednią dezynfekcję rany.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.