Tabletką „dzień po” nazywa się potocznie antykoncepcję awaryjną, w medycznej nomenklaturze określaną jako postkoitalną. Nie jest ona tradycyjną metodą antykoncepcji, ale jednym ze sposobów na zapobieganie niechcianej ciąży. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak dokładnie działa tabletka dzień po „dzień po”. Recepta, która upoważnia do jej zakupu, dostępna jest wyłącznie po konsultacji u lekarza!
Jak działa i co to jest tabletka dzień po?
Antykoncepcja postkoitalna stosowana jest zazwyczaj po niezabezpieczonym stosunku, gdy nie doszło jeszcze do zapłodnienia lub zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. Tabletka dzień po może być jednym ze skutecznych i bezpiecznych sposobów zapobiegania ciąży pod warunkiem przyjęcia jej tak szybko, jak to możliwe. Na największą skuteczność antykoncepcji postkoitalnej można liczyć, gdy tabletkę przyjmie się w ciągu 24 – 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku lub w innej sytuacji, w której powstało prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po. Każda z nich dostępna jest wyłącznie na receptę. Nie można ich również traktować jako metody antykoncepcji i jeśli to możliwe – należy stosować je wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, do zapobiegania niechcianej ciąży. Do takich sytuacji można zaliczyć zarówno odbycie niezabezpieczonego stosunku, ale też sytuacje ekstremalne, takie jak np. gwałt.
Warto również opisać dokładniej, co należy rozumieć za niezabezpieczony stosunek. Zdarza się bowiem, że nawet stosowanie jednej z dostępnych metod antykoncepcji bywa zawodne. Do takich sytuacji można zaliczyć np.: pęknięcie prezerwatywy, nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, wypadnięcie krążka domacicznego lub spirali, odklejenie plastra antykoncepcyjnego, ominięcie dawki zastrzyku antykoncepcyjnego i wiele innych sytuacji, w których dochodzi do zmniejszenia skuteczności działania wybranej metody antykoncepcji.
Jak dostać tabletkę dzień po?
Zgodnie ze znowelizowaną Ustawa o opiece zdrowotnej z dnia 24 czerwca 2017 roku, tabletkę dzień po może przepisać każdy lekarz, a e-receptę można zrealizować w aptekach stacjonarnych. Warto przy tym pamiętać, że jest to kategoria leków wyłączonych ze sprzedaży wysyłkowej – kupisz je wyłącznie w stacjonarnych placówkach aptecznych. Tabletka dzień po może być wydana wyłącznie posiadaczom recepty.
W tak nagłych i awaryjnych sytuacjach często liczy się czas. Nierzadko zdarza się, że najbliższa wizyta u lekarza ma termin bardziej odległy, niż zalecany maksymalny okres możliwości zastosowania antykoncepcji postkoitalnej. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być skorzystanie z konsultacji lekarskiej online i otrzymanie e-recepty uprawniającej do zakupu leku.
E recepta – tabletka po stosunku EllaOne
Jedną z dostępnych na rynku tabletek dzień po jest EllaOne. To lek, który ma za zadanie zapobiegać niechcianej ciąży. Zasada działania tabletki jest stosunkowo prosta. Substancja czynna (30 mg Octanu uliprystalu), ma za zadanie zahamować jajeczkowanie (owulację), w efekcie czego plemniki nie będą miały możliwości zapłodnienia komórki jajowej. Ponadto, EllaOne oddziałuje również na błonę śluzową macicy, utrudniając tym samym możliwą implantację zarodka.
Tabletka dzień po EllaOne powinna być przyjęta tak szybko, jak to możliwe. Chociaż można ją przyjąć nawet w czasie do 120 godzin (czyli 5 dni) liczonych od daty niezabezpieczonego stosunku, to największą skuteczność (bo niemal 98%) można uzyskać przy spożyciu jej w ciągu 24 godzin. Warto przy tym pamiętać, że czas wchłaniania tabletki wynosi około 3 godziny. Jeśli w tym czasie nastąpią nudności i w efekcie czego – wymioty – konieczne będzie powtórzenie dawki.
Jeśli po konsultacji lekarz uzna, że w Twoim przypadku zasadne jest przyjęcie preparatu EllaOne recepta powinna być zrealizowana, jak najszybciej, co umożliwi sprawne przyjęcie tabletki.
Escapelle – tabletka dzień po, recepta online
Escapelle to lek, który ma za zadanie zapobiec możliwości zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Składnik aktywny (1500 mcg Lewonorgestrel), zmienia również fizjologię śluzu szyjkowego. Staje się on bardziej gęsty i lepki, co uniemożliwia plemnikom pokonywanie drogi do jamy macicy. Co więcej, Escapelle opóźnia również owulację, oddalając w czasie jajeczkowanie. W ten sposób zmniejsza się szanse na zapłodnienia jajeczka.
Tabletka dzień po – Escapelle powinna być przyjęta tak szybko, jak to możliwe. Producent informuje, że dla wysokiej skuteczności nie powinno przyjąć się jej później niż w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Największe prawdopodobieństwo skuteczności odnotowuje się jednak w przypadku przyjęcia jej w ciągu pierwszych 24 godzin. Według producenta skuteczność tabletki po wynosi wówczas nawet 99%.
Jeśli lekarz zlecił Ci przyjęcie Escapelle recepta powinna być zrealizowana jak najszybciej, co umożliwi szybkie przyjęcie leku i zwiększy skuteczność antykoncepcji postkoitalnej.
Tabletka dzień po — kto może wypisać receptę?
Panuje błędne przekonanie, że receptę na tabletkę dzień po może wypisać wyłącznie lekarz ginekolog. Warto podkreślić, że prawo do wypisania recepty na antykoncepcję postkoitalną mają lekarze każdej specjalizacji. W świetle tych uprawnień receptę na tabletkę po może zatem wypisać lekarz rodzinny, lekarz internista, a także każdy inny lekarz dyżurujący (np. w nocnych oddziałach opieki świątecznej).
Tak samo – każdy, kto może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne, może również wystawić odpowiednie uprawnienie do zakupu tabletek po. O receptę można ubiegać się w stacjonarnej placówce medycznej, ale też skorzystać z e-recepty online, wystawionej po konsultacji lekarskiej.
Antykoncepcja awaryjna – możliwe skutki uboczne
Jak już wspomniano, korzystanie z recepty na tabletki po powinno mieć miejsce możliwie jak najrzadziej, wyłącznie w przypadku awaryjnej sytuacji. W żadnym wypadku nie powinno się jej traktować jako metody antykoncepcji, ponieważ ją nie jest. Z uwagi na silne działanie składników aktywnych zawartych w wymienionych lekach, po ich spożyciu mogą pojawić się działania niepożądane – mniej lub bardziej uciążliwe. Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem tabletek dzień po, zaliczyć można np.:
- Nudności i wymioty
- Bóle i zawroty głowy
- Bóle w okolicy jamy brzusznej, uczucie napięcia i wzdęcia
- Bóle pleców
- Huśtawka nastrojów
- Uczucie rozdrażnienia, niepokoju, zdenerwowania
- Problemy ze snem – bezsenność
- Wydzielina z dróg rodnych o różnym zabarwieniu
- Obrzęk i bolesność piersi
Po zażyciu tabletki dzień po, warto uważnie obserwować swoje samopoczucie, a każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem. Z uwagi na możliwe zawroty głowy, po przyjęciu tabletki nie zaleca się prowadzenia maszyn.
Antykoncepcja postkoitalna – przeciwwskazania
Z uwagi na fakt, że substancja czynna zawarta w dostępnych na rynku tabletkach po, czyli EllaOne i Escapelle, może wchodzić w interakcje z innymi lekami, nie każdy może je stosować. Do głównych przeciwwskazań do stosowania wymienionych leków zaliczyć można również niektóre schorzenia i stany, takie jak np.:
- Ciąża
- Nowotwory hormonozależne
- Okres karmienia piersią (po przyjęciu tabletki po, nie zaleca się karmić piersią przez czas określony w ulotce leku)
- Zaburzenia układu krzepnięcia i zakrzepowo- zatorowe
Nie zaleca się również stosowania tabletek po, prewencyjne, jako dodatkowej metody zabezpieczenia.
Jak tabletka dzień po może wpłynąć na menstruację?
Skoro tabletki dzień po opóźniają owulację, to czy mają wpływ na czas pojawienia się miesiączki? Mogą, ale nie muszą. W większości przypadków stosowanie substancji, takich jak lewonorgestrel, czy octan uliprystalu nie ma wpływu na cykl miesiączkowy. Krwawienie powinno zatem pojawić się w zakładanym terminie. Nie jest to jednak regułą, ponieważ wiele pacjentek zgłasza również pojawienie się krwawienia miesiączkowego zbyt wcześnie, lub przeciwnie – kilka dni po dacie spodziewanej miesiączki. Miesiączka powinna się jednak pojawić najpóźniej 7 dni po jej zakładanym terminie. Jeśli po upływie tygodnia krwawienie się nie pojawi – zaleca się wykonanie testu ciążowego i niezależnie od jego wyniku, wizytę u lekarza – ginekologa.
Mamy nadzieję, że wiesz już, czym jest i jak działa tabletka dzień po. Recepta online, która może być wystawiona po krótkim wywiadzie lekarskim, ma szansę być skutecznym rozwiązaniem problemu z dotarciem na czas do lekarza przyjmującego w stacjonarnej placówce medycznej. Jest to szczególnie ważne, gdyż w przypadku antykoncepcji postkoitalnej liczy się czas! Jeśli masz dodatkowe pytania i wątpliwości odnośnie do antykoncepcji awaryjnej – skonsultuj się z lekarzem.
W naszym serwisie umożliwiamy profesjonalne konsultacje z receptą. Jeśli interesują Cię szczegóły dotyczące recepty na tabletki dzień po – zachęcamy do kontaktu.