Czym jest e-recepta farmaceutyczna?
Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia może wystawić receptę. Wystawiona przez farmaceutę recepta nazywana jest receptą farmaceutyczną. Choć taka recepta umożliwia wykupienie leku, nie jest refundowana, dlatego za zakupiony lek trzeba zapłacić 100% ceny. Na jakie leki może wystawić receptę farmaceuta? Jak to działa w praktyce? Odpowiadamy!
Od 1 kwietnia 2020 roku farmaceuci mają możliwość wystawiania recept farmaceutycznych w postaci elektronicznej i w szerszym zakresie niż to miało miejsce wcześniej. Nowelizacja Ustawy Prawo Farmaceutyczne nastąpiła ze względu na trwającą pandemię COVID-19 i ograniczony dostęp pacjentów do lekarzy. Nowe uprawnienia dla farmaceutów stały się częścią ich usprawnień zawodowych. E-recepta farmaceutyczna – co warto o niej wiedzieć?
Co to jest e-recepta farmaceutyczna?
Recepta farmaceutyczna nie jest niczym nowym – była stosowana na długo przed pandemią. Uprawnienie do jej wystawienia ma każdy magister farmacji posiadający prawo do wykonywania zawodu. Nowość stanowi jedynie recepta farmaceutyczna w wersji elektronicznej, czyli tzw. e-recepta.
Wcześniej farmaceuta miał prawo wystawić receptę farmaceutyczną jedynie w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia pacjenta – teraz może to zrobić w przypadku każdego zagrożenia zdrowia pacjenta.
E-recepta farmaceutyczna – kiedy farmaceuta może ją wystawić?
Farmaceuta może wystawić e-receptę online farmaceutyczną wtedy, gdy ma dostęp do systemu SIM, przy czym musi użyć oprogramowania aptecznego – musi jednak posiadać Certyfikat ZUS lub Podpis Kwalifikowany. W wyjątkowych sytuacjach, zamiast e-recepty farmaceutycznej może on wystawić tradycyjną papierową receptę farmaceutyczną. Takie prawo przysługuje mu w sytuacji, gdy nie ma dostępu do systemu SIM lub recepta ma być wystawiona dla osoby o nieustalonej tożsamości.
Zasady obowiązujące farmaceutę wystawiającego e-receptę farmaceutyczną
Farmaceuta, wystawiając e-receptę farmaceutyczną, ma obowiązek stosować się do zapisów Ustawy Prawo Farmaceutyczne. Do najważniejszych zasad obowiązujących przy wystawianiu e-recepty należą:
- E-recepta farmaceutyczna powinna zostać wystawiona w systemie aptecznym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy farmaceuta nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego lub nie ma danych dotyczących tożsamości pacjenta.
- Przepisany na e-recepcie farmaceutycznej lek musi zostać wydany w aptece, w której została ona wypisana.
- E-recepta farmaceutyczna musi zawierać dane pacjenta oraz wystawiającego ją farmaceuty, a także przyczynę jej wydania.
E-recepta farmaceutyczna realizowana jest z odpłatnością 100%. Po zrealizowaniu trafia do dokumentacji aptecznej i podlega ewidencjonowaniu.
E-recepta farmaceutyczna – jakie leki farmaceuta może wypisać?
Farmaceucie przysługuje prawo wystawienia recepty wyłącznie na leki o kategorii dostępności Rp, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe. Prekursory nie są zabronione.
Jakich leków nie może wypisać farmaceuta?
Farmaceuta nie może wystawić e-recepty farmaceutycznej na grupy leków, które nie należą do kategorii dostępności Rp, zatem nie wypisuje on recept na takie leki jak:
- leki o kategorii dostępności Rpz,
- leki recepturowe,
- leki bez kategorii dostępności,
- wyroby medyczne,
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
W przypadku dwóch ostatnich grup problemem nie jest brak możliwości wydania określonych produktów (są one dostępne bez recepty), lecz wystawienie na nie refundowanej recepty – warto jeszcze raz podkreślić, że e-recepta farmaceutyczna nie jest refundowana.
Jak dużo leku farmaceuta może przepisać na e-recepcie farmaceutycznej?
Na jednej e-recepcie farmaceutycznej farmaceuta może przepisać maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która jest niezbędna pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania. Ta sama zasada dotyczy produktu leczniczego antykoncepcyjnego, z tym, że może on zostać wypisany przez farmaceutę wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
Kiedy farmaceuta nie wystawi e-recepty farmaceutycznej?
Farmaceuta w ściśle określonych przypadkach ma prawo odmówić wystawienia e-recepty farmaceutycznej – przysługuje mu ono wówczas, gdy wydanie leku mogłoby zagrozić zdrowiu lub życiu pacjenta, na którego ma zostać wystawiona recepta. Skorzystać z niego może również w sytuacji, gdy nabierze podejrzenia, że pacjent może chcieć wykorzystać przepisany lek w celach pozamedycznych, tj. niemających związku ze swoim stanem zdrowia.
E-recepta farmaceutyczna – informacje dla pacjenta
Farmaceuta w określonych sytuacjach ma prawo wystawić receptę, ale nie jest to jego obowiązkiem – to dla niego narzędzie mające na celu przede wszystkim ratowanie zdrowia i życia, które nie może być nadużywane.
Pacjent nie ma prawa wymuszać na farmaceucie wystawienia e-recepty farmaceutycznej, zaś przy wystawianiu recepty elektronicznej należy pamiętać, że jest to pomoc doraźna i w razie pogorszenia stanu zdrowia nie zastąpi wizyty u lekarza.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.