Gdzie można otrzymać receptę online?
E-recepty to swojego rodzaju innowacja na polskim rynku medycznym, jednak korzyści płynące z tego rozwiązania są nie do przecenienia. System recept elektronicznych stanowi ogromne ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Część pacjentów może mieć jednak problem z obsługą tego rozwiązania, choć w założeniu jest ono proste i intuicyjne. W poniższym artykule przedstawiamy główne założenia systemu e-recept i podpowiadamy, gdzie można uzyskać receptę online.
Czym jest e-recepta?
Dotychczas recepty wypisywane były w formie papierowej, jednak w toku cyfryzacji, od początku 2020 roku zostały one zastąpione receptami elektronicznymi. E-recepta to nic innego, jak recepta wystawiana i zapisywana w specjalnie stworzonym w tym celu systemie elektronicznym.
Dlaczego recepta elektroniczna to duże ułatwienie dla pacjenta?
Możliwość uzyskania recepty online jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza w czasach pandemii. Pacjent przyjmujący na stałe leki, na przykład na nadciśnienie czy cukrzycę, nie musi już zgłaszać się na niepotrzebną wizytę w poradni jedynie po to, by otrzymać receptę na kolejne opakowania. Recepta elektroniczna pozwala na oszczędność czasu, a także ograniczenie kontaktu z potencjalnie chorymi osobami. Wystarczy jedynie zadzwonić do specjalisty bądź umówić się na konsultację online.
System recept elektronicznych jest także wygodny z innego, bardziej prozaicznego powodu. Pacjenci nie muszą już rozczytywać nieczytelnych recept, co znacznie ogranicza możliwość ewentualnej pomyłki w dawkowaniu leku. E-recepty otrzymywane w gabinecie są wygenerowane przez system i wydrukowane, dzięki czemu są łatwe do odczytania nawet przez osoby starsze.
W jakiej formie występuje e-recepta?
Recepta online budzi wiele obaw, zwłaszcza wśród osób starszych. Na szczęście system recept elektronicznych jest intuicyjny w obsłudze. Warto jednak przypomnieć, że e-recepta może występować w kilku formach.
Jeżeli pacjent nie posiada Internetowego Konta Pacjenta, może uzyskać e-receptę w formie papierowego wydruku, na którym widnieje kod recepty oraz zapisane leki wraz z dawkowaniem. Brak IKP nie oznacza jednak, że pacjent nie może skorzystać z porady lekarskiej przez internet czy telefon. W takim przypadku pacjent zwykle otrzymuje czterocyfrowy kod, który należy przedstawić w aptece wraz ze swoim numerem PESEL.
Nieco inaczej jest w momencie, gdy chory posiada Internetowe Konto Pacjenta. Kod recepty wysyłany jest wtedy jako wiadomość SMS na telefon. Możliwe jest także wysłanie pełnej recepty w formie pliku pdf na maila. E-recepta ma wtedy formę papierowego wydruku informacyjnego, na którym również widnieje lista leków i ich dawkowanie.
Czy każdy lekarz może wystawić receptę online?
Tak! Z recepty online można skorzystać zarówno podczas wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w czasie konsultacji prywatnej. Każdy lekarz, który posiada Prawo Wykonywania Zawodu, jest zobligowany do wystawiania recept elektronicznych. Bez zmian pozostała również refundacja poszczególnych lekarstw. O ile pacjent podlega pod daną refundację, zostanie ona naliczona podczas okazania recepty online w aptece.
Uzyskanie recepty elektronicznej jest prostsze, niż myślisz!
Przyjmujesz na stałe leki i przedłużanie recepty jest dla ciebie uciążliwe. Chcesz szybko wykupić potrzebne Ci preparaty, bez czekania na wizytę w przychodni? Żaden problem! Wydaje Ci się, że uzyskanie recepty online jest trudne i czasochłonne? Nic bardziej mylnego! Z systemu recept elektronicznych można skorzystać zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarskim, jak i w trakcie konsultacji online.
E-receptę uzyskasz podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim
Wprowadzenie systemu recept elektronicznych niewiele zmieniło w codziennej pracy gabinetów lekarskich. Lekarze co prawda mają obowiązek wystawiania e-recept, jednak cały przebieg wizyty w gabinecie został praktycznie bez zmian. Zazwyczaj pacjent dostaje e-receptę w formie drukowanej, na której widnieje nie tylko kod dostępu, ale także przepisane leki wraz z dawkowaniem. Jeżeli pacjent jest użytkownikiem Internetowego Konta Pacjenta, może również otrzymać wiadomość SMS z kodem dostępu lub wiadomość e-mail z e-receptą w pliku pdf.
Recepta online podczas konsultacji lekarskiej przez internet? Tak, to możliwe!
System recept elektronicznych był prawdziwą innowacją w świecie telemedycyny. Jeszcze do niedawna zdobycie leków wiązało się z obowiązkową wizytą w przychodni, na co nie każdy pacjent miał czas. Na szczęście coraz większą popularnością cieszą się konsultacje lekarskie online, podczas których pacjent może przedyskutować swój problem ze specjalistą za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub internetu. Stanowi to ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla chorych, którzy nie wymagają pilnego badania przedmiotowego
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.