Skończyły Ci się leki na nadciśnienie? Nie ryzykuj ‒ wykup je już teraz dzięki recepcie online!
Choroby układu sercowo-naczyniowego zazwyczaj zabijają stopniowo, po cichu. Schorzenia takie jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze rozwijają się latami, przyczyniając się do znacznych uszkodzeń w obrębie układu krążenia. Zastanawiasz się, dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest tak groźne? A może chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu nadciśnienia tętniczego? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o tej chorobie.
Nadciśnienie tętnicze dotyczy ponad 30% Polaków!
Czy wiesz, że nadciśnienie tętnicze to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, z jaką obecnie się zmagamy? Za rozwojem tego schorzenia mogą stać różne czynniki, choć w przeważającej większości bezpośrednią przyczyną jest nieprawidłowy styl życia. Nadmierna masa ciała, nieprawidłowa dieta i zbyt mała ilość wysiłku fizycznego sprawiają, że nadciśnienie tętnicze od dawna nie jest już chorobą dotyczącą wyłącznie seniorów. Coraz częściej chorują na nie osoby młode, a nawet dzieci!
Czym właściwie jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, w przebiegu której wartości ciśnienia tętniczego krwi są równe bądź przekraczają 140 mmHg (dla ciśnienia skurczowego) i/lub 90 mmHg (dla ciśnienia rozkurczowego).
U ponad 90% chorych możemy mówić o nadciśnieniu tętniczym pierwotnym, które pojawiło się samoistnie pod wpływem czynników genetycznych lub środowiskowych. W pozostałych przypadkach choroba występuje wtórnie do innych schorzeń. Bezpośrednią przyczyną wzrostu ciśnienia tętniczego krwi mogą być choroby nerek, choroby endokrynologiczne, bezdech senny czy przyjmowanie niektórych leków lub używek. Każdy pacjent z noworozpoznanym nadciśnieniem tętniczym powinien być więc dokładnie zbadany w kierunku ewentualnie współwystępujących chorób.
Dlaczego zbyt wysokie ciśnienie krwi jest tak niebezpieczne?
Mogłoby się wydawać, że skoro nadciśnienie tętnicze jest chorobą bezobjawową, to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Nic bardziej mylnego! Nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu powikłań, przy czym niektóre z nich bezpośrednio zagrażają życiu chorej osoby. Długo utrzymujące się, zbyt wysokie ciśnienie krwi może być przyczyną:
- choroby wieńcowej serca;
- zawału mięśnia sercowego;
- niedokrwiennego lub krwotocznego udaru mózgu;
- encefalopatii nadciśnieniowej;
- niewydolności nerek;
- uszkodzenia siatkówki oka;
- przerostu lewej komory serca i jego niewydolności.
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
W przypadku zdiagnozowania nadciśnienie tętniczego pierwszym krokiem powinna być modyfikacja stylu życia. To bardzo ważny element terapii, który ma na celu nie tylko obniżenie wartości ciśnienie tętniczego krwi, ale również ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Podstawą niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia jest przede wszystkim zmniejszenie masy ciała, zmiana diety, zwiększenie aktywności fizycznej i rezygnacja z używek.
Najczęściej używane leki na nadciśnienie
Zazwyczaj chorzy na nadciśnienie tętnicze wymagają leczenia skojarzonego kilkoma preparatami o odmiennym mechanizmie działania. W terapii tej choroby wykorzystuje się więc leki należące do grupy:
- blokerów ‒ takie jak nebiwolol (Nebilet, Ebivol), bisoprolol (Bisocard, Bibloc) czy karwedilol (Hypoten, Dilatrend);
- blokerów kanału wapniowego ‒ najczęściej jest to amlodypina (Amlodipine, Amlopin);
- inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) ‒ ramipryl (Polpril, Ramipril), lizynopryl (Lisinoratio, Lisiprol) czy enalapryl (Enarenal, Benalapril);
- antagoniści receptora angiotensyny ‒ takie jak walsartan (Valsacor, Valsartan), telmisartan (Telmisartan, Tezeo) czy losartan (Losartan, Lakea);
- diuretyków ‒ hydrochlorotiazyd (preparaty łączone Hyzaar czy Cazacombi), spironolakton (Finospir, Spironol) lub indapamid (Indapen, Indapres).
Przyjmowanie leków na nadciśnienie wymaga od chorego regularności. Pomijanie dawek może znacznie zaburzyć skuteczność terapii i przyczynić się do wystąpienia powikłań choroby. Kończą Ci się leki, a nie masz czasu iść do swojego lekarza prowadzącego po receptę? Żaden problem! Wystarczy, że umówisz się na konsultację on-line na platformie medicept.pl, a receptę na przyjmowane przez siebie leki dostaniesz jeszcze tego samego dnia.
O czym należy pamiętać przyjmując tabletki na nadciśnienie?
Przyjmowanie kilku leków na nadciśnienie może być nieco kłopotliwe, dlatego specjaliści coraz częściej zalecają chorym osobom zażywanie preparatów złożonych. Do obowiązków lekarza prowadzącego należy też edukacja pacjenta w zakresie prawidłowego przyjmowania przepisanych tabletek. Niezależnie od zaleceń warto pamiętać, że istnieją pewne produkty spożywcze, które wpływają na metabolizm niektórych leków. Tyczy się to szczególnie:
- suplementów, herbat i słodyczy z lukrecją;
- grejpfrutów i soku z grejpfruta spożywanych dwie godziny przed lub po przyjęciu leków;
- suplementacji wapnia, witaminy C i witaminy D i jednoczesnego przyjmowania leków na nadciśnienie;
- posiłków bogatych w tłuszcze.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
- Oparil S, Acelajado MC, Bakris GL, et al. Hypertension. Nat Rev Dis Primers. 2018;4:18014. Published 2018 Mar 22.
- Carey RM, Muntner P, Bosworth HB, Whelton PK. Prevention and Control of Hypertension: JACC Health Promotion Series. J Am Coll Cardiol. 2018;72(11):1278-1293.
[/av_textblock]