Przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych może być interpretowana różnie i też występuje o różnej długości. Dzisiaj rozwiejemy wszystkie wątpliwości oraz powiemy, jakie są skutki przerywania przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Czy krótka przerwa co jakiś czas jest wskazana?
Działanie tabletek antykoncepcyjnych
Zanim przejdziemy do omówienia przerw w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, skupmy się na podstawowym ich powodzie przyjmowania przez kobiety. Preparaty te zatrzymują owulację poprzez regularne dostarczanie do organizmu odpowiednich hormonów. Do najczęstszej antykoncepcji hormonalnej należy wersja dwuskładnikowa. W wyniku tego zajście w ciąże jest znikome, o ile nie została zastosowana spontaniczna krótka przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych.
Jakie mogą być przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które nie wpływają na ochronę przed ciążą?
Od wielu lat kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne z zasadą 4 lub 7-dniowej przerwy. Podczas niej występuje tak zwane krwawienie z odstawienia, które również świadczy o niezajściu w ciąże. Głównie z tego względu przerwa w braniu antykoncepcji jest istotna. Niemniej jednak nie jest ona konieczna. W ten sposób, przyjmując nieustannie aktywne tabletki z hormonami, uniknie się krwawienia oraz bólu z nim związanego. Jest to niewątpliwie wygodna forma dla aktywnych kobiet lub podczas podróży.
Czy można zrobić przerwę w braniu tabletek antykoncepcyjnych? Jeśli jest ona uwarunkowana ilością tabletek w opakowaniu i sposobem przyjmowania leku, to tak. Czego innego dotyczy nieuzasadniona przerwa w przyjmowaniu antykoncepcji, która najczęściej prowadzi do zajścia w ciąże. Jedynie regularne przyjmowanie tabletek uchroni kobietę przed zapłodnieniem.
Nie zrobiłam przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – co dalej? Jeśli przerwa miała być przeznaczona na krwawienie z odstawienia, nic złego się nie dzieje, jeśli jej nie zastosowano. Warto jednak się upewnić przed rozpoczęciem przyjmowania kolejnego blistra antykoncepcji hormonalnej, że nie jest się w ciąży poprzez np. wykonanie testu ciążowego.
Skutki przerwania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych
Podstawowym i często zauważalnym skutkiem przerwania przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest krwawienie z odstawienia, które jest naturalnym tego efektem jeśli w ciągu całego miesiąca brano tabletki regularnie. Jeśli wystąpiła 1 lub 2-dniowa przerwa w czasie potencjalnego cyklu, skutkiem może okazać się ciąża, bowiem mogło dojść do owulacji.
Aby uniknąć niechcianych przerw, warto skorzystać z e-recepty, która może być wystawiona przez lekarza po konsultacji zaledwie w kilkanaście minut. Teleporada, podczas której zostanie przeprowadzony wywiad to również bardzo dobra i szybka metoda na uzyskanie kontynuacji tabletek antykoncepcyjnych. Wystawianie recept online to bardzo popularne działanie, które ma na celu oszczędzanie czasu zarówno lekarzom, jak i pacjentom, którzy musieliby w innym przypadku udać się do przychodni i umówić na stacjonarną wizytę u specjalisty.