Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy tabletki antykoncepcyjne działają? Prawidłowe zażywanie pigułki gwarantuje 99 proc. skuteczności ochrony przed niechcianą ciążą. Dobrze dobrane hormony nowej generacji nie powinny wywoływać żadnych skutków ubocznych. Warto więc zadbać o to, by tabletki były idealnie dopasowane.
Na rynku jest wiele preparatów o różnym składzie – jak wybrać najlepszy? Koniecznie skonsultuj tę sprawę z lekarzem. Przed wypisaniem recepty ginekolog wypyta Cię o Twój stan zdrowia, przyjmowane leki, kwestie obciążeń genetycznych i codziennie nawyki. Pojawieniu się objawów niepożądanych sprzyja nadciśnienie, otyłość i palenie papierosów. Warto też zrobić podstawowe badania krwi. Kompletny wywiad pozwoli wybrać odpowiedni środek hormonalny.
Po czym poznać źle dobrane tabletki antykoncepcyjne – niepokojące objawy
Zgłoś się do lekarza, jeśli w trakcie przyjmowania pigułek pojawią się objawy takie jak:
- – zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki,
- – spadek apetytu lub jego wzrost,
- – przybieranie na wadze bez zmiany nawyków żywieniowych,
- – ból głowy, nasilenie ataków migreny,
- – zmiany skórne, trądzik,
- – bolesność i tkliwość piersi,
- – plamienie międzymiesiączkowe (może się zdarzyć w trakcie pierwszych trzech miesięcy terapii hormonalnej)
- – zwiększenie obfitości krwawienia menstruacyjnego,
- – uciążliwe upławy,
- – wyraźne zmniejszenie nawilżenia pochwy, które utrudnia współżycie,
- – nudności,
- – pogorszenie nastroju, wystąpienie stanów depresyjnych, bezsenność, drażliwość,
- – zmniejszenie libido, obniżenie popędu seksualnego.
Kiedy zmienić tabletki antykoncepcyjne? Wtedy, gdy źle się po nich czujesz. Nie warto się męczyć i godzić na obniżenie jakości życia przez nieprawidłowo dobrane preparaty.
Jak postępować przy zmianie tabletek antykoncepcyjnych – krok po kroku
Wiesz już, po czym poznać źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. Teraz czas na zmianę. Nie rób niczego na własną rękę i nie odstawiaj pigułek z dnia na dzień. Przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem i dokładnie opisz swoją sytuację. Dobrym pomysłem jest teleporada, w trakcie której ginekolog doradzi, jak powinnaś postępować. Być może przyda się wizyta w przychodni, niekiedy wystarczy nowa e-Recepta – tabletki antykoncepcyjne o innym składzie będą działać na Ciebie inaczej. Jak postępować przy zmianie tabletek antykoncepcyjnych? Obserwuj reakcje swojego organizmu i wszelkie niepokojące objawy niezwłocznie zgłaszaj. Czasem dobranie pigułki trochę trwa. Ale warto powalczyć, żeby zyskać skuteczną i wygodną metodę antykoncepcji. Kiedy znajdziesz już swoje idealnie dopasowane tabletki, najszybszą metodą ich zdobycia jest e-recepta online. Kod dostajesz smsem i możesz kupić leki w dowolnej aptece.
Czy źle dobrane tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą – podpowiadamy
Jeśli bierzesz pigułki codziennie o tej samej porze, powinny zapewnić skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą. Pod warunkiem jednak, że nie masz objawów zatrucia pokarmowego (wymioty, biegunka), w trakcie których hormony mogłyby zostać wydalone z organizmu. Na obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej wpływa zażywanie niektórych leków, takich jak: antybiotyki, antydepresanty, preparaty przeciwgruźlicze, przeciwpadaczkowe i przeciwgrzybicze.
A co, jeśli w trakcie brania pigułek kiepsko się czujesz? Czy źle dobrane tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą? Tak, bo hormony działają prawidłowo i blokują dojście do niechcianego zapłodnienia. Jednak nie warto poświęcać swojego zdrowa i samopoczucia. Zmień tabletki, a jakość Twojego życia z pewnością się poprawi.
Jak sprawdzić, czy tabletki antykoncepcyjne działają prawidłowo?
Wiesz już, po czym poznać źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. Wiesz też, że uciążliwe skutki uboczne nie są integralną częścią terapii hormonalnej. Nieprawidłowo dopasowane leki trzeba zmienić na takie, po których będziesz czuła się komfortowo. Wybór antykoncepcji zawsze należy skonsultować z lekarzem. Tylko ginekolog ma pełną wiedzę na temat preparatów, które są dostępne na rynku. Dobierze właściwy środek, biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia i styl życia. Ważne, abyś w trakcie wywiadu lekarskiego szczerze odpowiedziała na wszystkie jego pytania. Wtedy masz większą szansę, że leki od samego początku będą dobrane właściwie. A jeśli nie traficie za pierwszym razem – zawsze można je zmienić.