Wokół tabletek dzień po narosło wiele mitów. Część z nich wynika z niezrozumienia lub przeinaczeń w debacie publicznej. Zdarza się, że nawet osoby publiczne określają tabletki dzień po jako leki wczesnoporonne. Faktem jest, że nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Niestety, wiele osób wierzy w to, że tabletki dzień po działają jak leki wczesnoporonne. Mają one jednak zupełnie inny mechanizm działania i nie ma mowy o tym, aby mogły one wywołać poronienie.
W poniższym artykule krok po kroku wytłumaczymy na jakiej zasadzie działają tabletki typu dzień po. Z pewnością sama po lekturze poniższego artykułu zobaczysz, że działają one zupełnie inaczej niż leki poronne. Nawiasem mówiąc – samo określenie jakiegokolwiek leku jako wczesnoporonny jest błędne.
Skąd się bierze ciąża?
Aby doszło do ciąży musi najpierw dojść do stosunku seksualnego. Według niektórych ginekologów ciąża rozpoczyna się wraz z połączeniem się komórki jajowej i plemnika. Według innych o ciąży możemy mówić dopiero w momencie, w którym doszło do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w ścianie macicy. Niezależnie od tego, którą terminologię przyjmiemy – do ciąży potrzebne są przynajmniej jeden zdrowy plemnik oraz komórka jajowa. Plemniki mogą przetrwać w żeńskich drogach rodnych nawet do pięciu dni. O ile mężczyzna posiada plemniki przez całe swoje życie, o tyle w przypadku kobiety dojrzała komórka jajowa pojawia się tylko w okresie owulacji. Jeżeli nie zostanie ona zapłodniona, czyli nie spotka się z odpowiednim plemnikiem w odpowiednich warunkach, to obumiera ona po około 24 godzinach. Tym samym kobieta jest płodna przez około 6 dni w ciągu swojego cyklu – pięć dni przed owulacją i jeden dzień po owulacji.
Owulacja jest pod kontrolą hormonów
Owulacja, czyli uwolnienie dojrzałej komórki jajowej następuje pod wpływem wzrostu hormonu luteinizującego w około 14 dniu cyklu. Pamiętaj, że cykle kobiet mają różną długość i nie da się dokładnie określić daty owulacji u każdej kobiety. Każda zmiana stężenia hormonów ma duży wpływ na ewentualną owulację oraz jej termin. W przypadku klasycznej antykoncepcji owulacja jest blokowana poprzez hormony. W przypadku antykoncepcji awaryjnej, czyli tabletki dzień po, dochodzi do przesunięcia terminu owulacji o kilka dni. Tym samym nawet, jeżeli plemniki znajdują się już w jamie macicy, to nie są one w stanie dotrwać do czasu pojawienia się komórki jajowej. Wszystko to sprawia, że do aktu zapłodnienia po prostu nie dochodzi. Nie ma więc mowy o ciąży ani tym bardziej o poronieniu.
Jeżeli jesteś już w ciąży – tabletka dzień po nie cofnie tego stanu rzeczy
Przyjęcie tabletki dzień po u kobiety ciężarnej nie ma działania poronnego. Jeżeli jesteś już w ciąży i przyjmiesz tabletkę dzień po – nie spowoduje ona przerwania ciąży. Może mieć ona co prawda pewien negatywny wpływ na Ciebie oraz płód, niemniej jednak tabletka dzień po nie wywołuje aborcji. Ponadto wiemy także, że przyjęcie tabletki dzień po nie działa na zasadzie uniemożliwienia implantacji zarodka w ścianie macicy.
Leki poronne, czyli jakie?
Aborcja farmakologiczna przeprowadzana jest zazwyczaj w oparciu o leki, które powodują skurcze macicy. Tym samym dochodzi do przerwania ciąży. Mechanizm ten nie wpływa na samą owulacje, a leki poronne są wykorzystywane u kobiet ciężarnych, a nie u kobiet, które dopiero mogą zajść w ciąże. Leki poronne nie działają także poprzez zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego.
Tabletka dzień po zapobiega aborcjom, a nie je wywołuje!
Tabletka dzień po znacząco zmniejsza ryzyko zajścia w niechcianą ciąże po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Nie obwiniaj się, jeżeli nie użyliście prezerwatywy, prezerwatywa pękła lub zapomniałaś o swojej tabletce antykoncepcyjnej. Pamiętaj jednak, że tabletka dzień po skutecznie pozwala zminimalizować szansę na zajście w ciąże. Musi być ona jednak przyjęta jak najszybciej po stosunku seksualnym.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.