Ból jajników po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
Podczas zażywania pigułek lub też po ich odstawieniu mogą pojawić się objawy niepokojące pacjentkę. Jednym z nich jest ból jajników po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Czy jest się czym martwić? Co może wywoływać takie objawy i czy zawsze jest to związane z antykoncepcją? Kiedy należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł.
Antykoncepcja hormonalna, a ból jajników
Jeszcze kilkanaście lat temu z antykoncepcją hormonalną wiązało się wiele mitów, a ból jajników po odstawieniu tabletek budził duży niepokój. Na szczęście, dzięki wielu badaniom, jest ona teraz dobrze poznana. Cieszy się dużą popularnością, a kobiety decydujące się na zażywanie tabletek, które zapobiegają ciąży, mogą czuć się bezpiecznie. Nie należy jednak zapominać, że preparaty hormonalne istotnie wpływają na procesy zachodzące w organizmie. Nieprawidłowe przyjmowanie tego rodzaju antykoncepcji lub jej złe dobranie może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, takich jak ból jajników po odstawieniu tabletek. Dlatego pigułki antykoncepcyjne wydawane są tylko po konsultacji lekarskiej, na podstawie której wydawane są e recepty.
Ból jajników – możliwe przyczyny
Pigułki antykoncepcyjne, jak każde inne preparaty medyczne, mogą wywoływać skutki uboczne. Wiele kobiet ból jajników po odstawieniu antykoncepcji kojarzy właśnie z nimi. Jeśli kobieta przyjmowała takie środki lub też je odstawiła, a w tym samym czasie pojawiły się jakieś dolegliwości bólowe, to właśnie w tabletkach szuka najczęściej przyczyny. Należy przyznać, że taki rodzaj bólu może się pojawić, ale nie musi. Często przyczyny leżą zupełnie gdzie indziej i ból jajnika po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych to tylko jedna z możliwości. Do najczęściej pojawiających się przyczyn bólu jajników zaliczamy:
- – owulację,
- – stres przed stosunkiem,
- – zespół napięcie przedmiesiączkowego,
- – złą pozycję seksualną,
- – choroby (endometrioza, zapalenie przydatków, zapalenie dróg moczowych, torbiele).
Jeśli wystąpił u Ciebie ból jajników po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i budzi on Twój niepokój, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Pomocna będzie zarówno bezpośrednia wizyta w gabinecie, jak i teleporada, która jest coraz częściej wykorzystywaną przez pacjentów formą kontaktu.
Ból jajników po odstawieniu antykoncepcji – skąd taka reakcja?
Co w takim razie z antykoncepcją hormonalną? Z czego wynika ból jajnika po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Organizm po odstawieniu pigułek potrzebuje czasu, by zmienić swoje funkcjonowanie. Dotychczas regulowany przy pomocy hormonów cykl miesiączkowy musi naturalnie się wyregulować. Niekiedy upłynąć może nawet kilka miesięcy, zanim cała gospodarka hormonalna wróci do normy.
Ból jajników miesiąc po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
Wiele kobiet skarży się na ból jajników miesiąc po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Gdzie wówczas należy szukać przyczyn? Najprawdopodobniej nie jest to ból jajników po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, a zupełnie naturalna owulacja. Takie dolegliwości pojawić się mogą nawet wcześniej – około 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Jeśli jest to ból o średnim natężeniu i nie towarzyszą mu inne dolegliwości – możesz być spokojna. Przy pojawieniu się innych symptomów jak np. zmęczenie, nudności, wydzielina z pochwy podbarwiona krwią, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Pomimo tego, że ból jajnika po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest dość często zgłaszany przez pacjentki, to antykoncepcja hormonalna jest jedyną metodą, której skuteczność szacuje się na ponad 99%. Stąd wynika jej ogromna popularność. Dobrze dobrane pigułki znacząco ograniczają możliwość wystąpienia skutków ubocznych. By rozpocząć przyjmowanie pigułek niezbędna będzie więc rzetelna konsultacja lekarska. Zatem każda kobieta, zanim sięgnie pierwszy raz po tabletki, powinna udać się do swojego ginekologa, w celu odbycia konsultacji. Kolejne recepty możesz uzyskać bez wychodzenia z domu, przez internet. U nas masz taką możliwość. Jest to wygodna opcja także w sytuacji, gdy Twój lekarz akurat nie przyjmuje pacjentów, nie dostałaś się do niego na czas lub po prostu z jakiegoś powodu nie masz przy sobie tabletek, a nie chcesz zaburzać cyklu ich przyjmowania. Wystawianie recept online zajmuje chwilę, łącznie z obowiązkową rejestracją. Zapraszamy.