Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Kobiety, chcąc uniknąć nieplanowanej ciąży, coraz częściej decydują się na pigułki hormonalne. Nie dziwi to, gdyż skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest naprawdę duża, a sam forma ich przyjmowania prosta. Decydując się jednak na tę metodę antykoncepcji należy pamiętać, że są produkty (a w tym leki, zioła, suplementy), które osłabiają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Na co zatem trzeba uważać?
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
Uznaje się, że zażywanie tabletek hormonalnych to jedna ze skuteczniejszych form antykoncepcji. Potwierdzeniem tego stwierdzenia jest wskaźnik Pearla, który opracowany został już w 1932 roku. Przedstawione tam parametry to wyniki uzyskane w oparciu o badania, gdzie (przy każdej z metod antykoncepcji) brano pod uwagę 100 kobiet, które regularnie współżyły w przeciągu jednego roku. Zatem, jeżeli współczynnik Pearla wynosi np. 5, to oznacza to, że w przeciągu roku 5 na 100 kobiet (stosując konkretną antykoncepcję) zaszła w ciążę.
Wiedząc to można w łatwy sposób sprawdzić skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, która dla każdego typu leku będzie inna. Wskaźnik Pearla prezentuje się następująco:
- dla tabletek jednofazowych jest to ok. 0,2-0,5,
- dla tabletek dwufazowych jest to ok. 0,7,
- dla tabletek sekwencyjnych jest to ok. 0,2-1,4,
- dla tzw. minipigułek jest to ok. 1-3.
Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Aby leki hormonalne odpowiednie działały, trzeba je regularnie stosować – taka informacja zawsze widnieje na ulotce produktu. Co jednak jeszcze osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Przede wszystkim suplementy diety oraz różne zioła, które można znaleźć np. w niektórych herbatach – uważnie trzeba czytać składy! Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych z pewnością osłabia:
- pluskwica groniasta, dzięgiel chiński, dziurawiec, czy też babka płesznik,
- węgiel leczniczy,
- witamina C – przy antykoncepcji hormonalnej nie powinno się jej przyjmować więcej niż 1000 mg dziennie,
- produkty, w składzie których znajduje się chrom,
- grejpfrut – można go spokojnie zjeść, jak i wypić sok, jednak w odpowiedniej przerwie czasowej. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić około 2 (najlepiej 4) godziny od połknięcia tabletki.
Jakie leki mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Mówiąc o tym, co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, należy również wspomnieć o lekach, których stosowanie znacząco może wpłynąć na ten typ antykoncepcji. Za przykład mogą tu między innymi posłużyć produkty z paracetamolem – jeżeli ten składnik będzie dziennie przyjmowany w dawce większej niż 3 g, to z pewnością osłabi skuteczność antykoncepcji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przyjmowania antybiotyków, zwłaszcza tych, w składzie których znajduje się tetracyklina, amoksycylina, czy też kotrimoksazolem. Tabletki antykoncepcyjne będą również mniej skuteczne w połączeniu między innymi z lekami:
- przeciwgrzybiczymi, przeciwwirusowymi,
- przeciwgruźliczymi, przeczyszczającymi,
- przeciwpadaczkowymi, antydepresyjnymi.
E-recepta online to coraz bardziej popularny sposób na zdobycie recepty na tabletki antykoncepcyjne. Należy jednak pamiętać, że jeżeli pierwszy raz chce się je przyjąć, to należy w pierwszej kolejności udać się na konsultacje do lekarza, który pomoże dobrać odpowiedni produkt – przy uwzględnieniu stanu zdrowia.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
[/av_textblock]